Túto otázku som si kládol počas nedávneho nákupu v jedenom hypermarkete. Som mestský človek, a hoci pestujeme v malej záhradke za mestom aj na balkóne okrem kvetov aj zeleninu a ovocie či bylinky, veľa produktov sme nútení kupovať v obchodoch. Poznáme zloženie mnohých takto predávaných a priemyselne pestovaných produktov, preto venujeme čas čítaniu zloženia nového tovaru veľkú pozornosť. A závidíme dedinčanom, ktorí si môžu pri rodinnom dome v záhradke dopestovať svoju zeleninu a ovocie, ktorá je nie len lacnejšia, ako tá predávaná, ale najmä oveľa, oveľa zdravšia.
A čo majú regále so zeleninou v predajni zahraničného reťazca spoločné so slovenskými záhradkármi? Prechádzali sa medzi nimi a nakupovali. Tí záhradkári, či skôr majiteľky domov na dedine so záhradou. Samozrejme, že začiatkom marca nemôžu mať dopestovanú svoju vlastnú zeleninu, tak je pochopiteľné, že ju nakupujú pre svoju rodinu v obchode. Viac ma ale zaujali tie reči, čo pri vyberaní zeleniny viedli.
Hlavne, že je to lacné
Jedna žena druhej vravela, že pri tých cenách zeleniny, za čo sa predáva v obchode, sa jej nechce nič pestovať na svojej záhrade a pohodlnejšie je si to kúpiť hotové. Myslel som, že neverím vlastným ušiam. A druhý raz, keď jej spolukupujúca s jej názorom súhlasila!
Koľko sa popísalo papiera a webových stránok o tom, ako sa pestuje zelenina a ovocie vo veľkom pre reťazce, koľko chémie sa používa pri rýchlení rastu i pri umelom dozrievaní počas dopravy ešte zeleného a nezrelého ovocia či zeleniny k spotrebiteľovi. A títo ľudia, ktorí majú všetko, čo potrebujú, aby si mohli doma, pod oknami, na vidieku na zdravom vzduchu pestovať takmer všetko, čo potrebujú a im sa nechce!
Skeptici môžu namietnuť, že koľko nečistôt je vo vzduchu a aká dažďová voda nám prší z neba. To je pravda. Ale táto voda nám prší všetkým, ale ak jeme chemické potraviny, ešte viac si zhoršujeme zdravotný stav nášho tela.
Rozdiel v zložení potravín pestovaných v pôde a na slnku a rovnakých potravín pestovaných v skleníkoch v hydroponických roztokoch je nie len vidieť, ale aj cítiť. Stačí ovoňať.
A táto situácia má ešte jednu stránku. Roboty nieto, je jej málo. Veľa ľudí žije len z podpory alebo sociálnych dávok. A títo ľudia, hoci majú doma záhradu pri dome, majú čas, majú aj znalosti, namiesto pestovania potravy pre svoju rodinu nosia peniaze do obchodu, ktorého majiteľ je zo zahraničia a svoje políčka nechávajú zarastať burinou. A vo voľnom čase doma čumia v telke na turecké seriály.
Takže zleniveli nám dedinčania alebo tiež ohlúpli?