Paprika je náročná teplomilná rastlina, ktorá nemá rada striedanie teplých a studených období, ani väčšie výkyvy teplôt medzi dňom a nocou. Najvhodnejšie sú pre ňu slnečné a chránené polohy a pôdy výhrevné, bohaté na humus.
Pre výsev papriky použijeme kvalitný výsevný substrát s nízkym obsahom živín a upraveným pH v rozmedzí 6-8. Zeminy kyslejšie a zmesi obsahujúce hnojivá sú pre výsev nevhodné. Dobrý je aj hrubý navlhčený agroperlit. Po výseve udržiavame substrát primerane vlhký, pri teplote okolo 26-30°C vo dne a 20-22°C v noci.
Akonáhle sa začnú objavovať lístky, znížime teplotu na 20-22°C cez deň a 14-16°C v noci. Malé semenáče prepikýrujeme do pestovateľského substrátu, pretože ak by aj naďalej zostávali vo výsevnej zmesi, trpeli by nedostatkom živín. Rastliny by boli potom nevyrovnané, často chaotické. Dôležité je aj to, aby mali pre svoj rast dostatok miesta, teda 40-60 cm2 na jednu rastlinu. To zodpovedá sponu 8×5 až 8×8 cm.
Pre teplotu pri predpestovaní platí zásada: Čím kratší deň a nižšia intenzita svetla, tým nižšia teplota. Pri predlžovaní sa dňa a vyššej intenzite svetla môžeme zvyšovať teplotu.
Pri predpestovaní sadby zalievame 2 až 3 krát za týždeň tak, aby zemina bola medzi jednotlivými zálievkami približne rovnako dlho vlhká aj suchá. Jedine tak zabezpečíme koreňom dostatočný prístup vzduchu a nedôjde k ich odumieraniu. Sadenice musia mať koreňové špičky stále biele, ich zhnednutie je príznakom odumierania. K zálievke jedenkrát do týždňa môžeme pridať prípravok Lignohumát nariedený na farbu svetlého čaju, ktorý podporí lepšie a rýchlejšie zakorenenie rastliniek, lepšie využitie hnojív, znižuje účinok stresových faktorov a výkyvov teplôt.
Optimálne vyvinutá sadenica by mala byť pevná, neprerastená, s prvými nasadenými kvetnými púčikmi. Ak sa nám stane, že musíme vysádzať sadenice prerastené, otrháme najprv všetky kvitnúce kvety vrátane prípadných základov malých plôdikov.