Zelené hnojenie záhradky Sviežo zelený trávnik má na našu psychiku blahodarný vplyv. Pôsobí ukľudňujúcim dojmom a láka nás, aby sme sa po ňom prešli bosí. Trávnik spĺňa mnoho dôležitých funkcií, o ktorých často ani netušíme. Vynecháme trávniky extenzívne, ktoré udržujeme len kosením 2x do roka, a skôr sa zameriame na trávniky intenzívne, tzn. trávniky pravidelne udržiavané, hnojené a inak ošetrované.




Trávnik, rovnako ako iné rastliny, je zdrojom kyslíka. Má protieróznu schopnosť. Môže zadržiavať veľké množstvo vody, a vďaka rozsiahlej koreňovej sústave chráni stanovište aj proti veternej erózii. Má podiel aj na ochladzovaní vzduchu v horúcich letných dňoch, spomeňme si, keď ideme v lete po rozpálenom betónovom chodníku, a potom prejdeme na trávnik, kde je nám lepšie.

Trávnik má veľký význam aj v záhradnej architektúre. Sceľuje jednotlivé miesta záhrady a rámuje záhony či úseky, ktoré chceme zvýrazniť. Rôznym spôsobom kosenia môžeme vytvoriť na trávnatom koberci zaujímavé vzory. Písať by sme mohli ešte o ďalších možnostiach jeho využitia, ale pripomeňme si len niekoľko funkcií, ako reprezentačná funkcia u pamätníkov alebo piet, športové funkcie na ihriskách či funkcie odpočinkové, kam môžeme radiť trávniky v parkoch či záhradách.

Pre rôzne funkcie trávnika volíme rôzne druhy tráv. Niektoré druhy dobre znášajú zašľapávanie (mätonoh trváci), iné sa používajú pre jemnosť listov a hustotu zapojenie (kostrava červená).

Aby trávnik plnil svoju funkciu tak ako má, musíme sa o neho riadne starať a dať mu všetko, čo potrebuje. Pravidelné kosenie, hnojenie a prípadne závlaha je základ úspešného pestovania, ďalšiou starostlivosťou je napr vertikutácia (prerezávanie), airifikácia (prevzdušňovanie) alebo pieskovanie a prísevy.

Tull

Hnojenie vykonávame s ohľadom na pôdnu štruktúru, starobu porastu a alebo intenzitu záťaže. Nové trávne porasty potrebujú k zdarnému vývinu predovšetkým dostatok dusíka, fosforu a draslíka (N, P, K), staršie porasty už toľko hnojiť nemusíme. Dusík podporuje rast nadzemnej hmoty a koreňového systému, fosfor ovplyvňuje zakoreňovanie, rozvoj koreňového systému a odolnosť voči nízkym teplotám, draslík má vplyv na celkovú odolnosť a obranyschopnosť rastlín. Trávniky nízko kosené a zaťažované majú potrebu živín vyššiu, preto sa radšej u hnojenia riadime dávkovaním, uvedenom na zadnej etikete hnojiva.

Súvisiace:  Urobte si vyvýšený záhon

Každé miesto, kde budeme trávnik zakladať alebo na ňom už trávnik rastie, má svoje špecifiká. Existuje mnoho trávnych zmesí, ktoré sú vytvorené pre rôzne typy biotopov. Nie je žiadny problém zakúpiť zmes vhodnú do sucha, rovnako tak ako zmes na ihrisko, do parku, záhradu či do polotieňa. Pri kúpe volíme radšej kvalitné certifikované trávne zmesi, vyhneme sa tak mnohým nepríjemnostiam so vchádzaním a následným pestovaním trávnika.



Podobné príspevky

vŕbové sadencie po roku
Aj vŕby treba polievať
Za bežných okolností rastú vŕby na vlhkých miestach, kde...
Čítať ďalej
Zipper som opravil už druhý krát
Zipper je kosačky, či skôr krovinorez na kolesách, ktorý...
Čítať ďalej
nosidlá
Keď Motúčko do terénu nemôže
Keď prší a pôda je mäkká tak, že sa...
Čítať ďalej
výsev paradajok
Čas vysiať paradajky
Zhruba dva mesiace by mali rásť priesady paradajok, kým ich...
Čítať ďalej
Vtáčie búdky v záhrade už nedávame
Milovníci prírody sa jej všemožne snažia pomáhať. Akonáhle vonku...
Čítať ďalej
Cibuľa pri posteli
Trápi vás nos, máte pocit, že "na vás niečo...
Čítať ďalej