Cesnak je celkom náročná plodina na pestovanie. Ale aj celkom žiadaná v kuchyni. Niekomu celkom nevyhovuje jeho chuť, ale každý kto ho je, si chváli aj jeho preventívne a liečebné zdravotné účinky. V minulosti sa pestoval hádam v každej záhrade, dnešná lenivosť dedinčanov nás núti chodiť po cesnak do obchodov. A hoci sme boli zvyknutí skladovať cesnak celý rok, ten lacný predávaný nevydrží. Preto sme cesnak zaradili do nami pestovaných plodín. Chceli sme si vyskúšať, ako sa mu bude u nás dariť a ako jeho pestovanie zvládneme.
Vlani na jeseň priateľka vložila niekoľko strúčikov cesnaku do zeme do mulčovaných záhonov. Zámerne nepíšem zeleninových, lebo nie sú len zeleninové. Okrem nej totiž na tomto mieste rastú jahody, kaleráb, paradajky aj kvety. Kapucínky ako návnada na škodcov, aby dali pokoj zelenine, aj ako okrasné kvety. Je tu toho skrátka viacej a cesnak je len jednou z mnohých plodín. Veľké plochy jedinej rastliny sú ideálne pre šírenie škodcov, takáto zmes rastlín je odolnejšia. Nehovoriac o tom, že kombinácie rastlín často poskytujú sebe navzájom biologickú ochranu, škodcov odpudzujú. Cibuľa a jahody sú toho príkladom.
Začiatkom júla išiel prvý cesnak von zo zeme, na skúšku. Nakoniec dostal ešte týždeň na dozretie. Okrem krásnych strúčikov sa na cesnaku vyvinuli aj semená, pacibuľky. Takže vyskúšame nie len jesennú výsadbu strúčikov cesnaku ale aj výsev pacibuliek.
Zdá sa, že naša pôda cesnaku vyhovuje a ani s vodou problémy nemáme. Nepestujeme cesnak na predaj, stačí nám toľko, koľko sami spotrebujeme. Sušiť ho môžeme pod škridlovou strechou v drevenom prístrešku pri dome, kde je sucho a teplo a vetrá sa tu dostatočne. Odskúšali sme si to pri sušení byliniek na čaj.
Peter
Dobrý deň,
Plánujete pestovať aj nejaké „divokejšie“ odrody cesnaku, napríklad cesnak viničný (Allium vineale)? Vídavam ho v prírode, a môžem potvrdiť že má veľmi dobrú chuť.