Milovníci prírody sa jej všemožne snažia pomáhať. Akonáhle vonku primrzne či napadne sneh, okamžite vešajú krmítka, aby nepomreli hladom a na jar vešajú po stromoch vtáčie búdky, aby mali vtáčiky kde hniezdiť a priviedli na svet ďalšie húfy škodcov. A čo menej vedomostí o Prírode majú, o to viac sa snažia. Čím viac času trávia v meste a o to menej na vidieku, tým je ich snaha úpornejšia.




Sedím si tak uprostred pekného jarného dňa na terase pri káve, oddychujem po namáhavom dopoludní pri klčovaní „pralesa“ v novozískanej záhrade, susediacej s našou pôvodnou. A pozorujem naše stromy, ako niektoré začínajú kvitnúť, iné rašia čerstvými púčikmi a rozjímam, aká úroda sa bude asi tento rok ukazovať. Vtom vidím priletieť tmavého vtáčika na konár stromu neďaleko mňa, onedlho sa pridá iný, úplne inak sfarbený. A lup!, jeden z nových púčikov na konári je zlikvidovaný. Lup!, a už je zničený aj druhý.

Vlani som videl sýkorky, ako si pochutnávajú na ríbezľových pupeňoch. Neveriacky som pozeral a dumal o vzduchovke a o tých z mesta, čo o Prírode len počuli, ale v skutočnosti ju nepoznajú. A prikrmujú vtáčiky a stavajú im búdky.

V zime to býva tak, že je sneh a mráz a veľa živého pokape. Slimáky, kliešte, iná háveď. Preto sa jej rodí každý rok toľko, že časť je súčasťou potravinového reťazca a časť neprežije zimu. Len najsilnejšie jedince majú právo založiť nové pokračovanie rodu. Hovorí sa tomu prirodzený výber a múdri ľudia by mali poznať Darwina. Lenže ľudia do tohto prirodzeného kolobehu Prírody zasahujú, lebo si myslia… a viete, čo znamená myslieť,… Háveď nevykape, budúci rok jej bude viac. A je jedno, či štípe, píska alebo spieva. Škodí nám rovnako a odkrajuje z nášho koláča.

Súvisiace:  Môžem nechať popadané ovocie na zemi?

Preto u nás krmítka ani vtáčie búdky nedávame. Nebudeme si chovať nepriateľov, nebudeme zasahovať do Prírody a narušovať rovnováhu a tísicročia fungujúce prirodzené princípy. A potešil som sa, keď som zaregistroval zvýšený počet strák a sojky. V prírode to už tak býva, keď sa objaví viacej dostupnej potravy, zvýši sa aj počet stravníkov. A nastolí sa rovnováha. Len „uvedomelí ochrancovia prírody“ budú mať menej peňazí a menej času. A dočasne menej úrody.



Podobné príspevky

Krásna záhrada aj na malom pozemku (oplotenie)
V dnešnej dobe sa stavajú domy s malými pozemkami alebo v radovej...
Čítať ďalej
police
Kam s úrodou
Jeseň znamená pre každého záhradkára vyvrcholenie jeho snaženia. Na...
Čítať ďalej
Aby pes zo záhrady neušiel
Či už máte psa na stráženie alebo ako príjemného...
Čítať ďalej
Vlastné čerešne chutia najlepšie
Na začiatok leta sme tento rok čakali veľmi netrpezlivo....
Čítať ďalej
nechtik
Netreba hneď všetko vykosiť
Takmer každý záhradkár túži po tom, aby jeho záhradka...
Čítať ďalej
Keď náradie, tak poriadne
Stretávam sa s tým pomerne často. Keď niekomu poviem, že...
Čítať ďalej