Mnohé záhradkárske magazíny nám radia, že by sme mali na zimu ochrániť ruže vetvičkami z ihličnanov. No kde ich vziať? Kde môžete len tak prísť a odrezať niekoľko haluzí zo smrekov alebo jedličiek? Bez toho, že by vás hnali ochranári alebo majitelia stromov? Odpoveď je veľmi jednoduchá. V meste. Zoberiete si celý stromček alebo odrežete niekoľko haluzí. Samozrejme, že neobrežete jedľovú alej pri škole. Ihličnaté stromčeky sa v decembri a v januári váľajú pri kontajneroch. Bezdomovci už dávno vedia, že mesto je nekonečným zdrojom surovín. Prečo by to nemohli využiť aj záhradkári?




My ľudia sme divní. Chránime prírodu mimo obydlí a zasviníme si miesta, kde žijeme. Takže si nemôžeme ísť do lesa nazbierať čečinu na ozdoby a do záhrad, ako to bývalo bežné v minulosti. Je pravda, že už nemáme svoje lesy, ako naši predkovia a tí, čo ich získali, nás z nich vyháňajú. Na druhej strane si navozíme v decembri stromčeky z fariem do bytov, aby sme ich po pár dňoch vyhodili pred domy. Však by sme robili so starým stromčekom v meste.

Takže my dávame pozor už pred Vianocami, či pri kontajneroch nenájdeme „nevhodný“ stromček alebo niekoľko odrezaných spodných haluzí a hneď ich naložíme do kufra auta, keď ideme do záhrady. A po Vianociach pri každej ceste do záhrady vykukneme najprv z okna paneláku, či tam nie je nejaký smrečok alebo jedlička, čo už doslúžili. Ak nie je priveľmi ozdobený, vyberiem z auta teleskopické záhradné nožnice a odstrihneme z neho najväčšie haluze. Celý stromček by sa nám totiž do kufra nezmestil 😉

A na čo sú dobré haluze z ihličnanov? Ako som už spomínal, prikrývajú sa nimi ruže, aby nezmrzli. Ale to nie je jediné využitie v záhrade. Pestujete čučoriedky? Viete, že potrebujú kyslú pôdu? A viete, čo ju okysľuje v lese? Že by padajúce ihličie? Asi preto sa im tak veľmi darí v ihličnatých lesoch a v záhradách kapú. Ľudia radšej kúpia okysľujúce hnojivo, ako by využili dari prírody a mestských ľudí.

Súvisiace:  Proti voškám prírodnými prostriedkami

My čučoriedky nepestujeme, ale máme v záhrade maliny, rovnako lesné ovocie. Už v minulosti sa nám osvedčilo zamulčovať ich naštiepkovanými smrekovými vetvičkami. Je to lepšie, ako senom. Preto využívame Vianočné obdobie, aby sme doplnili nástieľku čerstvými vetvičkami. Stačí ich nastrihať záhradnými nožnicami na menšie kúsky a rozložiť medzi rastliny malín. Nie len, že nebude medzi nimi rásť burina, voda sa bude menej bez úžitku odparovať, ale rozklad ihličia poskytne malinám prirodzené lesné prostredie. A my získame opäť bohatú úrodu chutných malín.

A to všetko z odpadu, ktorý iní ľudia vyhodia, lebo pre nich po Vianociach vianočný stromček nemá hodnotu.



Podobné príspevky

Čo pochytal prvý mráz
Dvadsiaty piaty október bol nepríjemný deň. Nie len preto,...
Čítať ďalej
Slabšia úroda hokaido
Každý rok sa tešíme na koniec leta a dozrievajúce hokaido....
Čítať ďalej
Keď náradie, tak poriadne
Stretávam sa s tým pomerne často. Keď niekomu poviem, že...
Čítať ďalej
základ vyvýšeného záhona
Vyvýšený záhon vo veľkej záhrade
Veľkosť záhonov pre zeleninu záleží od toho, koľko tej...
Čítať ďalej
bonsai-tree
Drenáž a fólia
Drenážná vrstva je dôležitou súčasťou pestovania kvetín a stromčekov...
Čítať ďalej
hokkaido
Aha, mám tekvicu
S touto vetou vystúpila mladá žena z auta, zaparkovaného...
Čítať ďalej