Na rok 2021 budú záhradkári spomínať s ťažkým srdcom. Veľmi chladný a daždivý máj vystriedal neúprosne suchý jún, nasledovaný ešte úmornejším začiatkom júla. Kto pestoval trávu na seno, mohol si ruky mädliť, zato ovocinári a zeleninári tie ruky zalamovali. No nie každý neúspech a neúroda sa dá zvaliť na počasie alebo globálnu zmenu, hoci by to ortodoxní a nepoučiteľní záhradkári radi spravili. Ako sa to stalo pri neúrode jahôd. Prečo ich u nás bolo aj tento rok neúrekom?
Lepšie ako sto razy počuť je raz vidieť. Preto začnem dvomi fotografiami z tohto leta, ktoré dokumentujú, ako jahody pestujeme my.
Za prvé, nie sú na vyokopávanom poli, ale v tráve, ktorá úzky pás jahôd obkolesuje.
Za druhé, nie sú samostatne, ale v kombinácii s inými rastlinami, napríklad aj trávou (burinou).
Za tretie, sú zamulčované slamou (hoci na fotkách už veľmi nevidno)
Pre porovnanie tu máte fotku, ako to robí väčšina pestovateľov. Nájdete jeden rozdiel?
Áno, tá holá zem. To je ono, to je tá príčina neúspechu v pestovaní jahôd alebo vysokých nákladoch na dosiahnutie akej-takej úrody. Darmo tam rozprašovač dňom a nocou kydá vodu, keď polovica z nej sa vyparí z vyprahnutej zeme. A chýba tam, odkiaľ ju čerpadlá vytiahli.
Čo s takými susedmi?
Len si tak ležím na lehátku a počujem spoza plota, ako sa susedia jeden druhému sťažujú, že je sucho a nedá sa v záhrade nič robiť. Popravde, oni sa sťažujú aj keď prší, že sa v záhrade nedá nič robiť. Ako keby im ani tak nešlo o výsledok, ale o možnosť posťažovať sa a zvaliť vinu na sv. Petra, globálnu zmenu klímy alebo nadzvukové lietadlá. A ja im to musím veriť. Keď je celá plocha záhrady na jeseň zoraná a na jar zrotavátorovaná, naozaj sa tam nedá nič robiť a ani chodiť, či už je zem vyprahnutá alebo mokrá po daždi.
My do záhrady chodiť chceme, vždy, preto máme všade trávu (pozor, nie vysiaty trávnik, ale trávu, obyčajnú pestrú viacdruhovú a odolnú trávu) a v nej pestovateľské plochy. Všade sa dostaneme aj za sucha aj za mokra. A nech si hovoria Hričovský (tráva je veľmi konkurenčná) alebo iní guruovia, tráva vodu (a živiny) nespotrebováva, ale uchováva a dáva k dispozícii rastlinám hneď vedľa. A zachytáva nočnú rosu, ktorú cez listy dostáva ku koreňom. A zabraňuje prehrievaniu pôdy a tým vyparovaniu podpovrchovej vody. Neprší? Nevadí. Máme vlahu zospodu aj z rosy. A čo vy?
Takže my sme si jahody užili aj tento nadmieru v lete suchý rok. Kajúcne priznám, že pred koncom ich sezóny som ich asi štyri dni po sebe večer polial, aby som trochu predĺžil sezónu. Nenechali sme ich dozrieť všetky, ale postupne sme ich oberali, aby sme tak donútili rastliny nasadiť nové kvety a zároveň ich zbavili starosti zásobovať vodou už (konzumne) dozreté plody. Dozrievanie a vysemenenie ich oberá o silu aj vlahu a to my nepotrebujeme.
Pestovanie jahôd na viacerých aj rôznorodých plochách v rôznych svetelných a vlhkostných podmienkach u nás predlžuje sezónu zberu plodov jahôd, spolu s vysadením rôznych odrôd. Tým, že jahody kombinujeme s inými rastlinami, znižujeme celkovú potrebu plochy záhrady a využívame efektívnejšie aj pôdu aj vodu. Jahody vo vinohrade chránia korene viniča pred prehrievaním aj pred burinou (áno, občas nejakú burinu musíme vytrhnúť, sliepky sa z toho tešia) a nás pred zbytočným okopávaním. Pôda je kyprá od dážďoviek v mulči, živiny zabezpečujú tiež dážďovky. Aká je vaša ďalšia výhovorka pre nutnosť okopávať vinič?
Buď sa prispôsobíte alebo zahynú
Globálna zmena klímy je fakt. Či sa jedná o otepľovanie alebo príchod doby ľadovej, je akademická otázka, treba sa reálne pozerať do záhrady, nie do telky. Staré pranostiky prestávajú platiť, tak ako neplatia dlhodobé priemery teplôt, svitu slnka či zrážok. Môžete sa naďalej sťažovať, naďalej trvať na zaužívaných postupoch a termínoch, trhať cibuľu podľa kalendára, ako vždy doteraz. Alebo pochopíte, že viac, než kalendár je dôležitejší teplomer. Použijem jednu podnikateľskú poučku, ktorá platí aj v záhrade: „Nič nemusíte. Prežitie nie je povinné.“
Nové metódy a postupy prác v záhrade nie sú nové preto, aby boli moderné a iné. Ale preto, aby umožnili dopestovanie úrody aj v zmenených podmienkach. Kombinácia rastlín, mulčovanie a „zákaz“ okopávania nie sú cieľom ale prostriedkom k tomu. Keď je väčšie sucho, nestačí pracovať s čerpadlom a motykou viac. Je treba začať pracovať inak. A začať treba v hlave.
Nech máte budúcu sezónu viac nie len jahôd.