Toho roku ešte nebolo také sucho, aby začali schnúť rastliny, navyše my máme maliny vždy veľmi dobre zamulčované ihličím z vianočných stromčekov a aj senom z lúky, ktorú kosíme nad malinami. Zo šťavnatých malín sa v priebehu niekoľkých dní stali sušienky, doslova zo šťavy vycicané torzá plodov. Na zaplakanie. Dal som si tú námahu a venoval problému trochu času, nakoniec ma ale zistenie priam šokovalo. V susedstve dvaja včelári chovajú včely medonosné, ale zrejme minimálne jeden to nerobí dosť dobre.
Počkal som si, aby som zistil škodnú a vyfotil som viackrát včely! Včely z úľov chodia na maliny a vyciciavajú ich zo šťavy. Buď im chýba sladkosť, lebo med im niekto vybral (neprimerane veľa) z úľov, alebo im chýba voda, lebo sa niekto o ne nestará dosť dobre. Keď sa v minulosti chodili susedove sliepky pásť do našej záhrady, stačilo pripomenúť, ako mi chutí slepačia polievka a bolo po probléme.
No čo so včelami, poťažne včelárom? Včely sú dobré opeľovače, no včely medonosné nie sú jedinými opeľovačmi. Síce nám média občas pripomenú, že po vyhynutí poslednej včely má ľudstvo tri roky, ale nie je to pravda, je to demagógia a strašenie. V prírode je dosť ostatných výkonných a spoľahlivých opeľovačov, to len nenažraní včelári mordujú včelstvá, aby vyťažili čo najviac medu na predaj. Skutočne serióznych včelárov, ktorým ide o prírodu a včely, je ako šafránu.
Pre naše divé včely, čmeliaky a iný hmyz, ktorý chováme na našich kvetových lúkach, máme pripravené pítka a pravidelne do nich dopĺňame vodu na rôznych miestach. Ale som jediný, ktorému príde divné, že by som mal chovať a napájať cudzie včely?
Ďalšie maliny nám už nezožerú. Zjeme ich my alebo z nich urobíme zatváraniny. Teda zjeme ich neskôr.