Bežná zelenina je v našich podmienkach jednoročná letná rastlina. Keďže väčšina z nej neznáša mráz, tak počasie dokáže ukončiť jej sezónu v priebehu jednej noci. Paradoxné je, že takmer každý rok po jednej či dvoch chladných nociach príde ešte niekoľko týždňov mierneho počasia. No zelenine na záhonoch to už nepomôže, je po nej. Kým vlani sme oberali poslednú papriku z kríkov 17. novembra, tento rok bola sezóna výrazne kratšia. A nie len z konca, ale aj zo začiatku.
Po príjemne jarnom februári, čo značilo málo snehu, teda vlahový deficit v pôde, nasledovalo dlhé obdobie chladu a dažďov, ktoré skončilo na prelome druhej a tretej dekády mája. Až vtedy mohla zelenina skutočne začať rásť a nie len prežívať. Takže tak mesiac dole.
Leto bolo fajn, ani nie veľmi horúce ani nie veľmi suché, to sme si užili predchádzajúci rok. Dostatok vody v pôde po jarných dlhých dažďoch nás nenútil príliš skoro zavlažovať, hoci susedia, ktorí nemulčujú, zato dôsledne okopávajú, na tom neboli s úsporou vody a elektriny až tak dobre. Ich cesta. Papriky aj paradajky sa nažili dobehnúť zameškané, najmä čo do počtu, horšie to bolo už s veľkosťou. Chladný začiatok sezóny sa aj tu podpísal. Pri uhorkách to vyzeralo, že snáď ani nebudú. Hokaido tiež narástli o čosi menšie, ako zvyčajne a čo ma prekvapilo najviac, ukončenie vegetácie naznačovali tak o mesiac skôr, ako zvyčajne! Podobné znaky vykazovali aj stromy, lístie z orechov a čerešní padalo už koncom augusta.
Skutočný koniec sezóny plodovej zeleniny však prišiel začiatkom októbra. My sme zvyknutí nechať plody paprík aj rajčín na kríkoch čo najdlhšie, je to najlacnejšia a najlepšia konzervácia. Niektorí ľudia likvidujú porasty v záhrade v polovici septembra, potom už ich nič nedostane od novej sezóny televíznych seriálov. Tie nás nezaujímajú a v záhrade sa riadime viac teplomerom, ako kalendárom.
A ten predpovedal, že by bolo papriky obrať. Paradajky nebolo treba, tie dobré sme už dávno zjedli a tie zvyšné boli vhodné leda tak do kompostu, kde aj skončili skôr, než mráz z nich narobí kašu. Tak sme papriky obrali, tak polovicu plastovej zeleninovej bedničky, a uložili v kamennom dome s miernou klímou.
Že sme dobre urobili ukázal pohľad na záhradu hneď druhý deň. Na porastoch bolo jasne vidieť, že mráz nebol len prízemný, a skosil to všetko na šírku aj na výšku. Tri dni po sebe klesala teplota nad ránom pod bod mrazu a to nemala šancu prežiť žiadna letná zelenina. Zo zásob ešte budem mať na raňajky čerstvú zeleninu na pár dní, ale ak chceme mať sezónu skutočne dlhšiu a nebyť otrokmi neustále sa meniaceho počasia, neostane nám nič iné, len konečne postaviť aspoň malý polykarbonátový skleník. Stačí na pár kríkov paradajok a paprík, ktoré budú o pár týždňov rýchlejšie na jar a o pár týždňov dlhšie vydržia na jeseň, kým príde skutočná zima.