Netradičné spôsoby pestovania, inovatívne postupy a iné progresívne nápady nás veľmi zaujímajú a nezriedka niektoré aj odskúšame, aby sme si overili ich funkčnosť v našom prípade. Ostatne veď celá naša záhrada je z pohľadu domácich netradičná a divná. No plne funkčná, výkonná a efektívna. No na možnosť pestovať zeleninu dolu hlavou sme sa už od začiatku pozerali skepticky a skôr zo srandy sme si na jar objednali zásielku s pestovacími vakmi. Reklama na internete ich propagovala na pestovanie paradajok. Uvidíme, vyskúšame, povedali sme si. Za tých pár eur nám tento experiment a najmä sranda stojí. Ako to teda s rajčinami dolu hlavou v našej záhrade dopadlo? Akú úrodu sme zo zavesených vakov tento rok pozbierali?
Objednali sme si na dobierku celkom tri vaky, tým sme eliminovali prípadný výrobný problém. Prvý problém sa objavil už pri doručovaní zásielky. Poštový kuriér ju nedoručil priamo domov, ale namiesto neho iba lístok, že si máme prísť pre balík na poštu. Predajca tak šetrí, že inú službu, ako balík na poštu ani neponúka. To by nevadilo, ale na webe to nemal uvedené. Tak trošku (prvý) podvod na zákazníka.
Priesady pestuje priateľka doma z vlastných semien. Keď sme ich v máji dávali do vyvýšených záhonov, jedna priesada sa dostala do závesného vaku.
Aby sa mala ako vo vatičke, dostala aj substrát pre zeleninu. A celý vak sme zavesili na oporu pre kustovnicu čínsku, kde má dostatok slnka, dostatok vzduchu a kde máme prístup pre zavlažovanie.
V polovičke augusta vyzerala zavesená paradajka takto:
Pre porovnanie takto vyzerali paradajky na vyvýšených záhonoch kúsok vedľa:
Aj keď vo vaku začala rastlinka rásť dolu hlavou, prírodné zákony nepoznajú ani výnimku ani imunitu a postupne sa začali vetvičky dvíhať smerom nahor. Keď sa objavili prvé plody a začali oťažievať, gravitácia podporila marketing a plody viseli dolu. Na obrázku vidno, prečo:
Vetvička paradajky je vplyvom váhy plodov pretočená, vlákna sú poškodené. Kým na rovnakom kríčku paradajky v záhone sme obrali medzi päť až deväť kilo rajčín, tu ich bolo tiež päť. Kusov.
Predpokladám, že ako nadzemná časť rastliny nechcela rásť tak, ako bola zasadená, teda dolu hlavou, tak ani korene nechceli rásť do neba a tlačili sa na dne vaku. Možno, keby sme zasadili taký typ rajčiny, ktoré sa bežne viažu k dvojmetrovým roxorovým tyčiam, možno by vo vaku bola rastlina tiež dlhšia, ale určite nie lepšia. Navyše vo vaku nie je možné rajčinu vyväzovať, ak by bolo plodov viacej, musí tento gravitačný experiment skončiť pestovateľskou katastrofou.
Kto má nekvalitnú zem alebo ju nemá žiadnu (balkón, terasa), tomu môže pestovací vak na rajčiny pomôcť k symbolickej úrode paradajok. No v našej záhrade sa neosvedčil, nič nové, okrem zaujímavého poznatku a zábavy nepriniesol. Experiment sme vyhodnotili negatívne, paradajky dolu hlavou pestovať nebudeme.
A čo vy?