Ešte len nedávno sme sadili priesady plodovej zeleniny a koreňovú už začíname vyberať a konzumovať. Aby sa jej lepšie darilo za každých podmienok a aby sme mali čo najviac úrody, priateľka vysiala zeleninu na dvoch miestach. Ak sa jej bude rovnako dobre dariť všade, nebudeme mať problém to všetko schrúmať. Reďkovky nám chutia. Zjeme ich ku grilovaným dobrotám rovnako tak ako k tlačenke alebo domácemu kváskovému chlebu s maslom či tvarohovou nátierkou. Alebo len tak. Veď chutia a sú zdravé. Okrem vody obsahujú aj vitamíny a vlákninu. A najlepšie je na tom to, že vyrastú takmer zadarmo a samé.
Pre pestovanie zeleniny máme na našej záhrade dve základné miesta. Tým prvým sú tento rok už dva veľké vyvýšené záhony. A druhým dva záhony typu „kľúčová dierka“. Obidva majú ale spoločné to, že sú dobre zamulčované. Takže nevysychajú, dobre si držia vlahu. A keďže v našej záhrade je vody vždy dosť, priteká pod povrchom od susedov, ak nie sú vyslovene horúčavy, polievať nemusíme. A je to znať aj na koreňovej zelenine. Vlani nám narástlo neuveriteľné množstvo reďkoviek v troch výsevoch a aj mrkva dosahovala gigantických rozmerov.
Reďkovkám sa darí aj tento rok. Najväčšie vždy vyberieme zo zeme, aby sme uvolnili miesto tým menším, majú kde dorásť. Podobne je to aj s červenými guľatými reďkovkami. Tie si ale vyžadujú iný prístup. Ak pár dní neprší, musíme ich opatrne zavlažovať. Ak totiž po vlhkých dňoch príde pár dní bez vody a potom zrazu dážď, reďkovky sa stanú štipľavými. Trvalé zavlažovanie z nich urobí sladké šťavnaté guličky.
Reďkovky vyrastú rýchlo a my ich aj rýchlo zjeme. Kým budú na konzumáciu zrelé kaleráby a cvikla, stihneme dať do zeme aj druhý výsev reďkoviek. Vlahy je v záhonoch dosť a pre prípad sucha máme neďaleko postavenú nádrž na vodu. A tiež kompostér, v ktorom skončia všetky vňate, aby vo forme humusu podporili budúcoročnú úrodu.