Tradiční pestovatelia, gazdovia a záhradkári majú svoje pranostiky, ktoré odzrkadľujú kolobeh dejov v prírode a sú akýmsi prírodným organizérom, podľa ktorého sa môžeme riadiť pri pravidelne sa opakujúcich každoročných prácach na poliach a záhonoch či v ovocných sadoch. Zdá sa však, že presnosť týchto vypozorovaných zákonitostí prestáva byť v prijateľných medziach a treba hľadať nové indikátory jednotlivých etáp záhradkárskych prác. No nie vždy to musíme považovať za problém.





Tento rok sa podľa mňa vyvíjal výnimočne inak, ako sme boli zvyknutí. A tým nemám na mysli vyjadrenia holobriadkov „Také horúce leto ešte nebolo“ len preto, že majú ledva dvadsať rokov a nič nezažili a preto nepamätajú také isté obdobia pred tridsiatimi rokmi aj pred desiatimi, len mali vtedy iné starosti. Skrátka Príroda a počasie nie je stále, fixné, ale sa mení a je našou úlohou sa prispôsobiť. Teda mali by sme, ale nič nie je povinné. Ani prežitie.

Ale je fakt, že hoci v roku 2016 sme koncom mája ešte nosili v záhrade teplé bundy, tento rok sme v apríli už mali horúce leto a výhodu mal, kto vysadil priesady zeleniny von. Lebo kto čakal kým pominú „zmrznutí“, ktorí tento rok u nás mali v noci len plus 15 stupňov celzia, tak musel čakať na úrodu papriky a paradajok o trochu dlhšie, kým sa mladé rastlinky vyrovnali s tou páľavou, čo cez deň zažívali.

Na druhú stranu aj dvadsaťstupňové teplá koncom októbra dovoľujú zberať úrodu paprík, paradajok a aj uhoriek tým, ktorý túto zeleninu po kompletnom obratí nezlikvidovali, ako kážu pranostiky a dlhoročný agrotechnický kalendár… Pretože kto považoval v septembri hnedé listy uhoriek a rajčín za napadnuté plesňou, je neskúsený. Išlo len o suché listy a stonky u tých, ktorí nezavlažovali, hoci bolo horúco a dva týždne nepršalo…

Skrátka tento rok máme leto o dva mesiace dlhšie, ako dva roky predtým. To predstavuje o dva mesiace väčšiu úrodu pre tých, ktorí rozmýšľajú a sledujú vonkajšie signály a slepo nenasledujú pokyny typu „lebo sme to tak vždy robili“.

My sme papriky vysievali už v polovici januára. Skoro každý mi vravel, aký som hlúpi. V apríli išla polovica priesad do záhonov, druhá až v polovičke mája. Ukázalo sa, že som to s termínom výsevu neprehnal, len som pozorne sledoval v januári televízny magazín zaujímavostí zo sveta, kde Japonci na výstave tulipánov avizovali o mesiac skorší nástup jari, ako po minulé roky 😉 Síce je Japonsko ďaleko, ale ani u nás to nebolo inak.

Súvisiace:  Koľko kosačiek treba v záhrade

Na dlhé obdobia tepla a sucha môžeme nadávať a mať tak výhovorku, prečo nemáme dosť úrody, alebo môžete vedieť s takou situáciu žiť. Samozrejme nie so založenými rukami, ale aktívne sa situácii, ktorá sa s veľkou pravdepodobnosťou buď bude pravidelne opakovať, alebo sa stane prirodzeným stavom, prispôsobiť a využiť ju vo svoj prospech.

Jednoročná zelenina bude mať dlhšiu vegetačnú dobu a môže nám poskytnúť viacej úrody, teda väčšiu nezávislosť od „prírodných zdrojov“ v supermarketoch. Dlhšie a suchšie leto môže znamenať väčšiu náročnosť na vodu a v prípade používania automatických závlah aj na elektrinu. U hlúpych záhradkárov. Môžu nechať čerpadlá dlhšie zapnuté a dopriať viac vody svojim vzorne okopaným záhonom. Stanú sa potom dve veci. Príde väčší účet a teda ich doma pestované potraviny budú drahšie. A dojde voda. Lebo všetci budú chcieť viacej čerpať.

Riešením nie je dodávať viac vody, ktorej je stále menej. Riešením je hospodárnejšie využívať vodu, ktorú máme k dispozícii. Žiadna kvapôčková závlaha, žiadne sofistikované a drahé systémy. Lebo ak dodáte vodu akýmkoľvek spôsobom cez akékoľvek múdre a drahé zariadenie na okopaný záhon, tak sa vám voda jednoducho vyparí do vzduchu a bude sa vyparovať vždy, keď bude na záhon svietiť slnko alebo fúkať vietor.

Fólia nie je riešením, skôr škodí

Ak vás napadlo položiť na záhony čiernu fóliu, aby nerástla burina a neoberala vás o drahocennú vlahu, tak vás to napadlo zle. Pretože ste stále nepochopili, ako funguje príroda v záhrade, hoci vám dáva úrodu aj napriek vašej neustálej snahe jej to prekaziť.

Tak ako okopávanie a odstraňovanie buriny neustále rozrušuje povrch pôdy a vysušuje ju, tak aj čierna fólia spôsobuje prehrievanie zeme a korienkov a ubližuje rastlinám. Netvrdím, že burina je užitočná, len sa obávam, že ste nepochopili, že burina má za cieľ zakryť holú pôdu a tak ju chrániť. Samozrejme že veľká burina oberá pestované rastliny o slnko a tým spomaľuje ich rast. Veľa ľudí vám bude tvrdiť, že burina oberá záhony o vodu, ale skúste si niekedy sami, či je pôda suchá tam, kde je burina odstránená alebo tam, kde rastie. Možno budete prekvapení 😉

Ak teda rastliny na záhone udržujú vlahu a súčasne oberajú o slnko a zastavujú rast, čo sa s tým dá robiť? Ako udržiavať nízku hladinu tejto pokrývky pôdy na záhonoch a políčkach? Kosiť burinu na nízko by možno pomohlo, ale má to význam?

Súvisiace:  Cibuľa pri posteli

Nastieľanie šetrí vodu aj chrbát záhradkára

Priestor medzi pestovanými rastlinami, či už sa jedná o zeleninu alebo ovocné kríky, je dobré kompletne pokryť vrstvou rastlinného materiálu. Môže ním byť seno z pokosenej trávy na vašej záhrade, môže ním byť slama kúpená od gazdu od vedľa alebo drevná štiepka, na ktorú vám stačí elektrický štiepkovač, do ktorého nahádžete všetky konáre z rezu stromov alebo viniča namiesto ich spálenia.

Táto vrstva nástieľky nepustí svetlo k pôde, preto nijaká ďalšia burina nevyklíči ani nevyrastie. Takže nemusíte okopávať. Vrstva nástieľky bráni prehrievaniu koreňov rastlín a bráni vyparovaniu vody, takže vám stačí menej polievať. Ušetríte vodu aj elektrinu do čerpadla. Táto vrstva nástieľky sa postupne zospodu rozkladá a uvoľňuje živiny, ktoré koreňmi rastlina vytiahla z väčších hĺbok, do povrchu pôdy. Takže nemusíte záhony hnojiť. A vo vlhkej pôde pod mulčom žijú dážďovky, ktoré žerú odumreté zvyšky rastlín a uvoľňujú humus. Pôdu máte nie len prehnojenú, ale aj prekyprenú.

No povedzte, komu by sa po týchto informáciách chcelo dobrovoľne so zohnutým chrbátom okopávať a rýľovať zeleninové záhony?

Klimatické zmeny sú realitou. Záleží len na vás, či ich zoberiete na vedomie, upravíte svoje správanie sa v záhrade a prípadne využijete zmenené podmienky vo svoj prospech, alebo budete tvrdošijne zotrvávať na postupoch, ktoré v minulosti prinášali výsledky, ale dnes sú prekonané a v súčasných podmienkach málo efektívne. Je to vaša voľba, či chcete zostať závislý na ponuke chemických potravín veľkopredajní alebo využijete zdroj, ktorý máte za domom. Slnko svieti na všetkých ľudí rovnako a je na vás, či ho budete považovať za problém alebo za príležitosť.



Podobné príspevky

výsev paradajok
Čas vysiať paradajky
Zhruba dva mesiace by mali rásť priesady paradajok, kým ich...
Čítať ďalej
Viete, ako zazimovať záhradný nábytok?
Užili ste si vďaka svojmu záhradnému nábytku krásne letné chvíle...
Čítať ďalej
Vianočný stromček je cenná surovina
Mnohé záhradkárske magazíny nám radia, že by sme mali...
Čítať ďalej
oblaky
Ľadové krúpy - postrach záhradkárov
Ľadovec, krúpy. Slová, pri ktorých zamrazí každého záhradkára. Vyskytuje...
Čítať ďalej
Je na prístrešok na odpadky potrebné stavebné...
Prístrešky na odpadky sú bežnou súčasťou sídlisk, verejných budov alebo...
Čítať ďalej
Príprava kosačiek na sezónu
Jar býva pre každého záhradkára celkom hektické obdobie. Treba...
Čítať ďalej