Mnohé záhradkárske autority tvrdia, že pod stromami musí byť pokopané. Že aj ríbezle a egreše či iné drobné ovocie musí rásť na kríkoch, ktoré sú na zrýľovaných/okopaných záhonoch. V našich záhradách (tej starej a malej aj ten novej a veľkej) však nič také nenájdete. Najskôr sme pre susedov boli leniví, potom divní a teraz sa nami inšpirujú. Prišli na to, že my zbytočnú robotu nerobíme a tak ju nechcú robiť ani oni. Vidia, že my máme výsledky aj bez toho, aby sme robili niečo len preto, že sa to tak vždy robilo. Už mulčujú aj stromy.
Mulčovanie je nastieľanie prírodného materiálu. V našom prípade sa jedná o slamu alebo seno. Alebo spadané lístie. Nástieľka prikrýva zem, nedovolí rásť ani tráve ani iným rastlinám. Bráni vyparovaniu vody vetrom aj slnkom. A zime bráni zamrznutiu pôdy do veľkej hĺbky, čo by ohrozilo koreňový systém stromu.
Zástancovia okopávania stromov argumentujú, že zem potom dýcha a tráva, ktorá je veľmi konkurenčná, neodoberá stromu živiny ani vodu. Ja k tomu len toľko, že by som sa bál mať v záhrade stromy, ktoré by mali také korene, ako tráva. Preto máme normálne stromy a tie majú korene v úplne inej hĺbke, ako tráva, takže sa nemusím báť, že by tráva, keby pod stromami rástla, odoberala stromčekom živiny.
A tiež to, že pod vrstvou mulču je zem kyprá, nie uľahnutá ako tá okopaná po daždi alebo zálievke. No ale koho baví okopávať, môže po každom daždi zobrať motyku a hor sa pod stromy. Len dajte pozor, aby ste tou motykou nepoškodili korienky stromov. No a kyprá pôda nemá problém dýchať.
No a ešte jednu vec. Keď máte pod stromami namulčované, nerastie tam tráva. To som už vravel. No a keď tam tráva nerastie, netreba ju kosiť. Teda nemusíte krovinorezom alebo vyžínačom chodiť tak blízko ku stromom a teda nehrozí, že by ste strunou alebo kotúčom poškodili kmeň stromu.