džem V záhradách sa onedlho ukáže tohoročná úroda. A vyvstane opäť otázka, čo s ňou. Ako ju spracovať. Ako uchovať tú časť ovocia, ktorú nedokážeme okamžite ako čerstvú skonzumovať. S prvými jahodami to nie je problém, len sa po nich zapráši. Jedia sa čerstvé alebo so šľahačkou, zmixované do koktailov a podobne. Ovocia ale s postupujúcim letom pribúda, aj množstvo aj druhy a zrazu máme všetci plné bruchá. A bedničky a vedierka sa plnia. Čerešne, ríbezle, slivky, maliny, černice, egreše…

Klasika je navariť zo všetkého kompót alebo lekvár. Ale pri pomyslení, koľko cukru a želírovacej hmoty do toho by bolo treba nasypať a koľko času treba stáť v lete pri horúcom sporáku. A predtým ešte všetko ríbezlie a maliny pomlieť a prepasírovať. Čo tak skúsiť dosladiť stéviovým práškom a urobiť zo všetkého ovocia pečený čaj? Pečený čaj potom môžeme pridávať do bieleho jogurtu alebo do raňajkových musli alebo do ryžového nákypu.




Čo je to stévia

Stévia je juhoamerická rastlina, ktorej listy obsahujú šťavu so sladkou chuťou. Nie je to však cukor a v tele človeka sa nechová ako cukor. Je teda vhodná aj pre diabetikov. Donedávna bola v Európe zakázaná. Nie, že by ubližovala človeku, len ohrozovala štedrými dotáciami európskej únie vybudovaný cukrovarnícky priemysel. Stéviu si môžete pestovať už aj sami, alebo si kúpiť koncentrát v rôznej hustote ako prášok alebo tablety. Použitie koncentrátu v kuchyni so sebou nesie dve riziká. Za prvé, chýbajúci objem hmoty, pretože prášku stačí niekoľkodesaťnásobne menej, ako cukru. A za druhé, ak pridáte priveľa stéviového prášku, jedlo či nápoj zhorkne.

Recept na pečený čaj

Na jednu dávku potrebujeme:

  • 2 kg ovocia

  • 1 kg cukru

  • 2 citróny

  • korenie podľa chuti (klinčeky, škorica, aníz)

  • 2 dcl rumu

Súvisiace:  Konzervácia ovocia sušením

Časť cukru môžete nahradiť stéviovým práškom, v pomere podľa toho, aký silný koncentrát máte k dispozícii.

Ovocie umyjeme a nakrájame na menšie kúsky. Citróny ošúpeme a tiež nakrájame na kúsky. Vo veľkej nádobe zmiešame ovocie, citróny, škoricu, cukor a rum. Rúru predhrejeme na 220 st.C. Dôkladne premiešanú zmes rovnomerne rozprestrieme do hlbokého pekáča. Dáme do rúry a za občasného premiešania pečieme dovtedy, kým nepustí ovocie šťavu. Asi 30-45 minút. Podľa druhu ovocia. Medzitým si pripravíme poháre. Dobré je opláchnuť ich horúcou vodou, vrátane vrchnákov. Keď ovocie šťavu pustí, horúcu zmes naplníme do pohárov. Zavíčkujeme a obrátime hore dnom na 5-10 minút.

Ak si chcete urobiť z tejto zmesi čaj, tak na pohár čaju jej budete potrebovať asi 3-4 polievkové lyžice.

Poháre vydržia v špajzi až kým ich nezjete a verím, že to bude dosť rýchlo 😉 Ovocie takto dokáže spracovať oveľa rýchlejšie, ako zaváraním a s menšou námahou.

Vyskúšali ste už pečený čaj? A čo tomu hovoríte? Podeľte sa s nami v komentároch.



Podobné príspevky

My lístie nepálime
Jeseň je v znamení zadymených údolí nášho vidieka. Keď...
Čítať ďalej
Viete správne polievať?
Nie, teraz sa nepýtam na správnu techniku Veľkonočných sviatkov....
Čítať ďalej
zamulčované záhony v záhrade
Burina vraj nepatrí do kompostu
Zelený odpad zo záhrady, ktorý vzniká nie len kosením trávy,...
Čítať ďalej
Ako skvalitňovať najprístupnejší zdroj pitnej vody?
Na to, že je voda nevyhnutný zdroj pre život, si...
Čítať ďalej
namulčované stromy
Prečo mulčovať stromy
Mnohé záhradkárske autority tvrdia, že pod stromami musí byť pokopané....
Čítať ďalej
Mulčovanie šetrí vodu aj námahu
Záhradníkov rok je jeden kolotoč. Len čo na jeseň...
Čítať ďalej