Vonku zima, len tak praští. Akú máme výhodu, že sedíme doma v teple alebo v pracovný deň vo vykúrenej kancelárii a cez okno pozorujeme tú zasneženú romantiku vonku, ako z televíznej rozprávky. Iba by sme nemali zabúdať na tých, ktorí také šťastie nemajú. A tým nemám na mysli bezdomovcov, ktorí si pokúpili chatky v záhradkárskej osade a už skúrili všetko voľne dostupné drevo, prípadne vypílili zo záhradky všetky stromy. Mám na mysli tvory, ktoré nám proti škodcom pomáhajú bojovať. Drobné vtáctvo. Potrebujú v zime našu pomoc.
Ak nechcete proti škodlivému hmyzu bojovať chemickými postrekmi a potom konzumovať takto ošetrené ovocie, musíte sa o všetko postarať práve teraz, uprostred zimy. Musíte pomôcť tuhé mrazy prežiť spevavcom, ktoré na jar a v lete pri výchove mladých pochytajú veľké množstvo hmyzu, ktorý by bez tejto biologickej ochrany spustošil stromy a kríky.
Vtáčiky treba prikromovat, pretože si v zmrznutej pôde ani pod snehom potravu nedokážu nájsť a aj na stromoch zoschnuté bobule či semená tráv sú im nedostupné. Do krmítka na terase im sypeme mak alebo slnečnicu do misky, na stromy vešiame lojové gule z obchodu, ktoré sú priamo určené na prikrmovanie malých vtákov. Naľavo sú zabalené gule z Kauflandu,v pravo sú z Lidlu.
Lojové gule vešiame na haluz pomocou špagátu. Keď všetko vtáky vyzobú, vymeníme im ju za novú. V záhrade 4 árovej máme teraz dve gule, jedno krmítko na terase a jedno na strome.
Keď sme doplnili slnečnicu na terase, hneď sa vedľa chatky objavili sýkorky a zvedavo si obzerali chatku aj nás. Keď sme odchádzali zo záhrady, skryli sme sa za stromy a pozorovali vtáky. Pár krát preleteli okolo terasy, niekoľkokrát si sadli na konáre blízko nej, až sa nakoniec odhodlali zletieť dole ku krmítku. Bolo to zaujímavé pozorovať ich.
Kŕmením vtáčikov v zime ich nie len zachránite pred smrťou hladom, ale ich aj privyknete na vašu časť záhrady a stromy v nej. Vtáčiky ju potom neopustia ani na jar a postarajú sa o zdravie vašej záhrady a tým aj vašej úrody. Prikrmovať vtáky v zime sa určite oplatí.