Že je kompostovanie užitočnou činnosťou pre záhradkára, záhradu aj okolie, o tom snáď nie je pochýb. Je niekoľko spôsobov, akým si môžete v záhrade kompost pripraviť a je mnoho druhov kompostérov, ktoré na to môžete použiť. Komu nevyhovujú kupované, zväčša malé plastové kompostéry, buduje si svoje vlastné veľké, zväčša drevené, návodov je všade dosť. Ale nad niektorými odporúčanými postupmi zostáva rozum stáť. Ako by vám chceli výrobu kompostéra čo najviac znechutiť. Ako keby chceli, aby ste si ich radšej kúpili hotové, hoci ani tie nie sú najlepšie.





Kompostovanie je vlastne znovuzužitkovanie rastlinného odpadu zo záhrady aj z domácnosti – zvyškov zo zeleniny a ovocia. Najmä na jeseň je takéhoto záhradného „odpadu“ celkom veľa. Stonky a listy kríčkov paprík či paradajok, vňate koreňovej zeleniny alebo prezreté uhorky či melóny, nevhodné na konzumáciu. Všetok tento záhradný „odpad“ niekto vyváža na smetisko, niekto do voľnej prírody a múdry záhradník ho kompostuje. Za pomoci mikroorganizmov a dážďoviek premieňa rastlinnú hmotu na humus, ktorý je vítanou výživou najmä na jar. Ku stromkom aj na zeleninové záhony. Takáto recyklácia umožní nekupovať hnojivo a neplatiť za vývoz odpadu. Je to teda ekologické aj ekonomické.

Najjednoduchším riešením je hádzať rastlinné zvyšky a šupy z kuchyne na kopu niekde v kúte záhrady. Pre kvalitné a rýchle kompostovanie je však potrebné, aby materiál mal vzduch. Preto je lepšie mať kompostér, v ktorom má vzduch z bokov prístup ku kompostovanému materiálu. Rýchlym a lacným riešením je paletový kompostér.

Nedávno som videl návod na výrobu dvojkomorového kompostéru, tiež z paliet. Návod zdôrazňoval, že dvojkomorový preto, že kompost je potrebné počas zrenia občas prehodiť, aby sa prevrstvil a prevzdušnil. Preto dve polovice. A kompost počas zrenia prehodiť z jednej časti do druhej. Súčasne návod obsahoval postup, ako na oboch komorách vyrobiť dvierka pre ľahšie vyberanie kompostu zo spodu kompostéra.

Súvisiace:  Ako sme (dva razy) nekúpili akumulátorové nožničky

???

Ak zhora lopatou alebo vidlami dokážeme prehádzať zrejúci kompost z jednej polovice kompostéra do druhej, prečo potom nie je možné ho rovnakou cestou aj vyberať? Veď ak ho prehadzujeme preto, aby rýchlejšie dozrel, tak kompostovanie netrvá rok, ale len pár týždňov, nanajvýš mesiacov. A teda nemáme problém, že na spodku kompostéra je kvalitný humózny substrát a na vrchu nerozložené zvyšky. To sa deje len v prípade, že máme veľký kompostér a stále naň prihadzujeme čerstvý materiál. Vtedy majú spodné dvierka zmysel.

Primitívny paletový kompostér si zloží aj neskúsený záhradník. Stačí pár vrutov a akuvŕtačka, ba dokonca som počul aj o možnosti jednoducho stiahnuť boky silnejším drôtom. Keď sú vedľa seba dva, kľudne môžete ich obsah prehadzovať. Alebo ešte lepšie, prvý rok plníte len jeden, druhý rok druhý. A ak pri vyberaní kompostu nájdete nejaké hrubé časti v tom starom, hodíte ich na dokompostovanie do druhého. A ďalší rok si kompostéry úlohy vymenia. Načo si komplikovať stavbu nejakými dvierkami? Iba ak by sme chceli ľudí od svojpomocnej stavby odradiť alebo niektorí šikulovia túžia sa odlíšiť od susedov lepším a krajším kompostérom. Samoúčelnou krásou bez úžitku.

K tomu patrí aj povrchová úprava. Každému musí byť jasné, že drevo pri styku s kompostom vo vnútri a s dažďom, slnkom a vetrom vonku nemá neobmedzenú životnosť. Buď sa zmierime s tým, že o pár rokov si vybudujeme taký istý alebo lepší nový kompostér alebo sa budeme snažiť mu trochu životnosť predĺžiť. Ale dokonale obrúsiť všetky latky a potom to celé opáliť? Veď stačí zobrať horák a opáliť latky tak, ako sú. O pár mesiacov aj tak prestanú byť tie svetlé miesta také svetlé, stmavnú. Ak nehodláte drevo napúšťať olejom a každý rok to opakovať, tak sa musíte vyrovnať s tým, že drevo zhnedne. A potom je zbytočné robiť okolo neho „tanečky“. Jednoduchá povrchová úprava a poďme sa radšej venovať užívaniu si svojej záhrady.

Súvisiace:  Výpadok

Niekedy mám pocit, že sa nás magazíny snažia presvedčiť, že záhradkárčenie je drahé, že stojí veľa peňazí. Ale veď naša záľuba nie je o tom, koľko prachov do záhrady narveme, ale ako dobre sa v nej cítime. A to ide veľakrát aj s oveľa menšími investíciami, ako sa nám snažia profesionáli, žijúci z predaja vybavenia záhrad, nahovoriť.



Podobné príspevky

Ako si vybrať elektrickú vŕtačku
Elektrická vŕtačka je neoceniteľným pomocníkom nielen v rodinnom dome, ale...
Čítať ďalej
Ovocie sme tento rok nesušili
Sušené ovocie je možnosťou, ako uskladniť prebytky ovocia, ktoré nie...
Čítať ďalej
Kedy je čas zlikvidovať nakladačky?
Na jar sa teší každý záhradkár. Vzduch aj zem...
Čítať ďalej
Vŕby sa toho roku strihali ľahšie
Medzi každoročné zimné činnosti v záhrade u nás patrí aj...
Čítať ďalej
Vlastné čerešne chutia najlepšie
Na začiatok leta sme tento rok čakali veľmi netrpezlivo....
Čítať ďalej
Kevlarové rukavice ochránia pred porezaním a popálením
Manuálna práca so sebou prináša niekoľko úskalí, na ktoré treba...
Čítať ďalej