prvé reďkovky Niektorí z našich susedov v záhrade odkukali, že nastieľanie rastlín je naozaj výhodné. Keď videli, ako to funguje u nás, začali aj sami namiesto neustáleho okopávania alebo vytrhávania buriny radšej mulčovať. Zistili, že to významne šetrí čas aj námahu a rastliny netrpia v lete suchom. Najdostupnejším materiálom pre mulčovanie je vlastná tráva z vlastnej záhrady. Stačí ju nechať narásť do väčšej výšky, potom skosiť, nechať preschnúť a máte dostatok materiálu na nastieľanie v celej záhrade. No čo robiť, keď plochy trávnika nestačia zásobovať materiálom celú záhradu?




Pri mulčovaní trávou jej spotrebujete naozaj veľa. Pretože spodné vrstvy nástieľky sa rozkladajú, poskytujú živiny zelenine, je potrebné vrstvu pravidelne dopĺňať, aby burina nemala šancu prerásť a aby sa voda nevyparovala. U nás to riešime dvomi spôsobmi.

Vlastné trávnaté plochy kosíme na etapy. Keď je na jar už tráva dosť vysoká, skosím asi tretinu, aby bolo mulču na najdôležitejšie miesta, ďalšie kosenie nasleduje najskôr o týždeň. Jednak stále ostáva dosť kvetov pre opeľovače aj iný hmyz, ktorý vysoká tráva chráni. Rovnako tak bráni nadmernému výparu vody z pôdy. A kým skosím posledný diel, tráva z prvého kosenia už trochu podrástla a o pár týždňov poskytne ďalší materiál.

Zeleninu mulčujeme slamou. Vydrží na záhone aj dva roky, rozkladá sa pomalšie. Tú treba ale kúpiť. Na jeseň to nebýva problém, tí ktorí pestujú obilie o ňu zväčša nemajú záujem, ale aspoň nie v takom množstve, ako majú slamu k dispozícii. Najčastejšie sa slama na poliach balí do veľkých balov, majú aj tristo kilo, ale je to len otázka dovozu, dá sa aj na vlečke za osobným autom. Len na odvalenie tohto balu slamy na želané miesto treba viac chlapov, najmä ak je v záhrade trochu svah. Oveľa lepšie sa manipuluje s malými balíkmi slamy v kockách, tie si doveziete či už na vlečke za autom alebo aj v kufri, najmä ak máte kombíka.

Súvisiace:  Ide to aj bez opaľovacieho krému

zamulčované záhony v záhrade

A ešte jeden zdroj sena na mulčovanie býva k dispozícii, často úplne zadarmo. Susedia na dedine. Hodnotu nakosenej trávy si ľudia, ktorí nechovajú nijaké zajace, kozy, ovce či iné zvieratá neuvedomujú a často po nakosení trávy a jej vysušení ju ešte raz „sušia vysokou teplotou“. Zaúdená býva potom celá dedina. Vďačne vám ju darujú, keď si ju odveziete. Napríklad na elektrickom fúriku s bočnicami.

Najmä kvetinové záhony ľudia radi mulčujú kôrou. Na kvetoch nevadí, že borovicová kôra, ktorá sa predáva najčastejšie, pôdu okysľuje. Nevadí to ani malinám a čučoriedkam, ale iným rastlinám v záhrade by kôrový mulč vadil. Preto ho neodporúčam. A ani preto, že ho musíte kupovať. Vlastné seno je zadarmo, slama takmer zadarmo. Tak prečo stále za niečo platiť, keď to ide aj lepšie?



Podobné príspevky

Akú spotrebu má elektrický štiepkovač
Každý elektrický stroj má definovaný maximálny príkon, uvedený na...
Čítať ďalej
solárna nabíjačka motúčka
Fúrik na solárny pohon
Svet je plný solárnych zariadení. Solárne elektrárne namiesto obilných polí,...
Čítať ďalej
Prerábate chatu a nemáte elektrickú prípojku? Pomôže...
Chata bez elektriny je síce romantika, keď však príde...
Čítať ďalej
Oplotenie záhrady
Oplotenie môže byť jedným z faktorov, ktoré prispieva k dokonalosti...
Čítať ďalej
Prírodné prostriedky proti voškám
Prírodné prostriedky proti voškám
Objavili sa vám na rastlinách vošky a vy neviete...
Čítať ďalej
ElektrickaPila
Elektrická píla v záhrade
Pri pestovaní ovocia alebo viniča sa v záhrade nezaobídeme bez...
Čítať ďalej