V kalendári má hádam každý deň okrem mena priradenú aj nejakú významnú udalosť, je deň niečoho. Sú však „veci“, ktoré si zasluhujú oveľa väčšiu pozornosť a preto majú pridelený celý mesiac, starší si pamätajú „Marec-mesiac knihy“ a podobne. Vtedy to síce nebolo o marketingu, ale o peniazoch to bolo vždy. No a teraz prišiel máj, pre mnohých lásky čas, lebo vonku už je konečne teplo. Alebo by aspoň malo byť. Lebo sme s teplotami pod dlhodobým priemerom. A tak bude zrejme platiť „Studený máj-v stodole raj“. Teda pokiaľ nám nič nezmrzlo. Hádam jediné, čomu sa v tohoročnom máji skutočne darí, je tráva. Rastie ako besná.




Časté dažde v apríli a relatívne teplo cez deň spôsobilo, čo sused nazval: „Príde apríl a tráva vyhúkne“. Prvý rok na novom pozemku sme veľa budovali a tráve nevenovali pozornosť, no museli sme mu dať za pravdu. A ďalšie roky sme už nič nepodcenili.

Pripomínam, že u nás nepestujeme okrasný anglický trávnik, pre nás je tráva mulčovacím materiálom pre pestované rastliny. Veľa jej spotrebujú tekvice hokaido, v sene pestujeme aj zemiaky a mulčujeme aj malé stromy a kríky. Pre mňa má mulčovanie ďalšiu výhodu, zamulčované plochy už nemusím kosiť. A keď je kmeň stromu alebo krík zamulčovaný, nemusím sa báť, že ho pri kosení priveľmi zblízka poškodím.

V podstate celá záhrada je zatrávnená a po tráve chodíme. Nie je to jednodruhové trávnaté semeno ako na ihriskách, skôr rôzna zmes tráv a „burín“, čo dáva celému trávniku odolnosť a skutočne veľa vydrží. Keď ale začala tráva byť vplyvom pre ňu priaznivého počasia nad členky, prišla k slovu prvá kosačka. Akumulátorovou kosačkou z Lidlu som vykosil plochy okolo obytnej časti a cestičky k voliéram aj k hornej bráne, teda na miestach, kde sa najviac pohybujeme. Bolo to v polovici apríla a táto mašinka na trávu úplne stačila.

Súvisiace:  Vyberáme záhradnú kosačku na trávu

Neskôr som na cestičky medzi ovocnými stromami aj plochy okolo mulčovaných záhonov použil náš stredný benzínový stroj Filedmann FZS 3020-B. Priznám sa, že je to môj obľúbený stroj. Nie je ťažký, no 32 ccm motor je veľmi silný a spolu s dobrou hlavicou a strunou 2,4 mm sa s ním veľmi dobre kosí. A pri mojom spôsobe používania vydrží jedna nádrž aj na poldruha hodiny bez problémov. Nemusí totiž ísť na plný výkon. Keď vlani, po šiestich rokoch vernej služby, začali ťažkosti so štartovaním, jednoducho som kúpil za necelú stovku nový rovnaký.

No máme sad, ani tento stroj nemá veľkú šancu. Tráva býva nie len vysoká, ale aj hustá a zmeškať optimálnu dobu kosenia čo i len o týždeň znamená vyrobiť si slušný problém. Preto už začiatkom mája som sa sem vybral so silnejšou kosačkou s motorom 50 ccm, rezervnou strunou o priemere 3 mm a s jedenapol litrovou fľašou ďalšieho paliva, aby som začal kosenie v spodnej časti, kde je tradične tráva najhustejšia aj najvyššia. S touto výbavou tu kosím tri hodiny a vyrobím celkom dosť sena na mulčovanie bobuľovín (viď prvé foto) aj na pestovanie zemiakov v sene. Mrzuté je, že aj so silnou kosačkou som sem musel prísť celkom päťkrát, aby som sad pokosil. Výhodou naopak je, že takéto kosenie v priebehu takmer dvoch týždňov (navrchu tráva nie je taká vysoká) dáva možnosť na pokosených miestach trochu povyrásť a celá plocha nieje úplne odkrytá, teda nie je vysušovaná a pre hmyz je tu vždy dostatok úkrytov aj kvetov na pašu. Navyše nekosím to plošne z jedného rohu do druhého, ale najskôr vytvorím akési prístupové „magistrály, rozdelím plochu na sekcie a beriem to potom postupne a šachovnicovo.

Súvisiace:  Prečo zakázali topinambur
Krovinorez na podvozku

Ďalšou veľkou plochou, 16 árov, je obnovovaný sad nad záhradou. Tu už nie sú veľké nerovnosti, tak tu s obľubou využívam krovinorez na podvozku s dvojtaktnou štyridsiatkoou. Po malej úprave kosí priemer asi 52 cm, trávu ukladá do riadkov a dobre sa s ním manévruje medzi už 21 stromami, ktoré sme sem vysadili. Po tom, čo som v apríli vykosil malým filedmannom cestičky okolo stromov, ktoré využívame nie len na kontrolu stromčekov, ale aj na takmer každodenné prechádzky s naším psíkom, touto kosačkou kosím do radu. Začínam v strede niekoľkými prechodmi hore a dolu a postupne, v priebehu dvoch až troch týždňov, skosím na etapy celú plochu. Keď končím na okrajoch, v strede už opäť kvitnú kvety. Kosbu tu začínam ale až vtedy, keď kvitnú margaréty.

Keď si dávam prestávky v kosení, či už na tankovanie alebo krátky oddych, v tento mesiac počujem z iných kútov dediny, že aj iní riešia trávu. Máj je skrátka mesiac trávy, minimálne v nižších polohách Slovenska.



Podobné príspevky

Knihy o permakultúre a ekozáhradách
Vlastníctvo záhrady pre mnoho ľudí je synonymom neustálej práce...
Čítať ďalej
motucko
Motorový fúrik dostal prvé vylepšenie
To by som nebol ja, aby som sa dôkladne...
Čítať ďalej
sourcherry
Ako postupovať pri výsadbe ovocných stromčekov
V záhradách dozrieva ovocie a záhradkári sa už tešia...
Čítať ďalej
Treba jamy pre stromy pripraviť vopred?
Skoro v každej príručke pre záhradkára v časti o...
Čítať ďalej
Zase nový foťák
Záhrada a domáca dielňa predstavuje náročné prostredie pre každý...
Čítať ďalej
potted-plant
Kupujete substráty? Nemuseli by ste.
Keď som bol mladší a mama chcela presádzať kvety,...
Čítať ďalej