Lignohumát - prírodný kondicionér Zdravie a dobrá kondícia pestovaných rastlín závisí od mnohých faktorov. Niektoré ovplyvniť vieme, iné nie. Keď ale začneme so starostlivosťou včas, získame silné sadenice, ktoré len tak niečo neohrozí. A s pomocou Lignohumátu je to hračka.

Lignohumát je zmes prírodných látok, humínových a fulvových kyselín. Vzniká ako vedľajší produkt pri spracovaní papiera z drevnej hmoty. Táto unikátna zmes prospieva všetkým rastlinám. Vhodná je tak pre izbové, balkónové, ale aj záhradné rastliny. Lignohumát môžete kúpiť vo všetkých dobrých záhradkárskych potrebách.




Pôsobenie lignohumátu

Lignohumát nie je hnojivo, ale stimuluje tvorbu systému koreňov. Ak sa aplikuje spolu s hnojivom, zvyšuje jeho účinnosť a zlepšuje využitie hnojiva v rastlinách. Súčasne znižuje potrebu prísunu hnojív, pretože zefektívňuje jeho využitie. Rastliny sú po použití lignohumátu odolnejšie, krajšie kvitnú a majú bohatšiu úrodu.

Lignohumát sa predáva vo forme koncentrovaného roztoku, vďaka čomu sa ľahko používa. Stačí ho zriediť, asi 20 ml lignohumátu do 10 litrov vody (asi 1/3 vrchnáka). V prípade potreby len malého množstva roztoku kvapnite pár kvapiek lignohumátu do nádoby s vodou, až sa voda zafarbí do podoby čaju.

Lignohumát je možné s úspechom použiť už pri klíčení rastlín. Pred výsevom semená máčame v slabom roztoku lignohumátu niekoľko hodín (v priemere 2 až 3). Potom semienka vyberieme, osušíme, aby sa nám s nimi lepšie manipulovalo a môžeme vysievať. Tento postup je vhodný pre paradajky, papriku či uhorky. Máčať môžeme pred výsadbou ale aj cibuľoviny.

S úspechom sa dá použiť aj na morenie cesnaku alebo hľúz zemiakov. Budú odolnejšie proti hubovým chorobám a vy sa tak vyhnete zbytočnej chémii.

Ak vysádzate rastliny s voľnými koreňmi, od priesad zeleniny, jahôd až po sadenice ovocných stromkov, oplatí sa nechať ich v roztoku Lignohumátu aspoň niekoľko hodín. Stromky môžete v roztoku nechať aj celú noc. Potom ich vyberte, zasaďte a zvyšným roztokom polejte. Podstatne tým zvýšite ujateľnosť rastlín aj následnú tvorbu nových koreňov.

Súvisiace:  Rajčiny dolu hlavou veľmi nerastú

V priebehu vegetácie môžete Lignohumát aplikovať buď formou zálievky alebo postrekom na list. Účinok ešte zlepší kombinácia s listovým hnojivom.



Podobné príspevky

A večer domov
V bytovke máme susedov, ktorí majú záhradu v tej...
Čítať ďalej
V čom sa skrýva stále väčšia obľuba...
Mať vlastný bazén nie je dnes ničím výnimočným. Prináša...
Čítať ďalej
Slniečko upieklo kuriatko do chrumkava
Čaro domáceho pestovania a chovu potravín nie je v...
Čítať ďalej
paprika
Zásady predpestovania paprík
Paprika je náročná teplomilná rastlina, ktorá nemá rada striedanie...
Čítať ďalej
priesady do záhona
Odborník na priesady
Horúce leto je vyčerpávajúce nie len pre záhradu, ale aj...
Čítať ďalej
aprílové kosenie
V polovičke apríla sme prvý raz kosili...
Keďže v našej záhrade ani vo dvore nepestujeme anglický trávnik,...
Čítať ďalej