Jednu. Štyri. Dve stačia. Každá odpoveď môže byť pravdivá a každá sa môže inému záhradkárovi zdať nesprávna. Tak ako to teda je? Koľko kosačiek alebo krovinorezov potrebujeme na udržiavanie jednej záhrady? To záleží. Od čoho? Aká veľká je tá záhrada, či skôr akú veľkú plochu trávy plánujeme kosiť na jeden krát, aká bude tá tráva v čase kosenia a koľko krát ročne/mesačne plánujeme kosiť trávu. A tiež od toho, aký členitý je pozemok. Či je celý na rovine alebo je časť aj v kopci? Treba obchádzať stromy, múriky, či iné objekty, kosiť popri plotoch alebo je to jedna súvislá plocha?




To sú všetko, a nie len tieto, otázky, na ktoré potrebujeme poznať odpoveď skôr, než rozhodneme, koľko kosačiek, krovinorezov či vyžínačov potrebujeme na udržiavanie svojej záhrady. A to sme ešte nespomenuli rozhodnutie o spôsobe pohonu: benzínový, elektrický, akumulátorový. Našťastie žiadna kaša sa neje taká horúca, ako sa navarí, takže nákup záhradnej techniky nemusíme realizovať naraz a s konečným rozhodnutím. Dá sa to aj postupne.

Od teoretických rečí by sme mohli prejsť k nejakým praktickým príkladom. Použijem náš osobný, pretože mám k nemu najviac informácií a dlhoročných skúseností s prevádzkou.

Jeden vyžínač stačí

Takú informáciu sme dostali, čoby neskúsení začiatočníci, v predajni záhradnej techniky, kam nás zobral „sponzor“ nákupu. Polovička si zaobstarala záhradku v záhradkárskej osade o výmere niečo cez 4 áre, kde stála malá chatka, niekoľko radov vinohradu po oboch dlhších hraniciach a ovocné stromy. Pribudli k nim kvety, neskôr skalka. Podľa všeobecne uznávaných zvyklostí vraj stačí na kosenie trávy na takomto pozemku jeden motorový vyžínač.

A predajca doporučil, pre ženu, malý vyžínač s motorom 25 ccm, so zahnutou hriadeľou a kosenie strunou, záber asi 30 cm. Značka Ryobi nie je dôležitá. Kosenie na pozemku, kde nebola kvalitná pôda a panoval všeobecný nedostatok vody, sa konalo zhruba štyrikrát ročne, jednalo sa o celodennú akciu, hoci čistý čas kosenia bol okolo šesť hodín. Vykášanie okolo stĺpov, viniča aj ovocných kríkov a stromov chcelo svoj čas.

Jeden vyžínač je málo

Po čase som do hry vstúpil ja a neskôr aj väčšia záhrada na inom mieste. Iná pôda a iné podmienky s vodou a vo výsledku nám bolo jasné, že jeden malý vyžínač na to stačiť nebude. To už sme mali mašinku značky Homelite, v podstate rovnaká parametrami, ako zodratá Ryobi po desiatich rokoch, na ktorú už neboli náhradné diely. A praktické skúsenosti, ktoré nahrádzali šedivú teóriu, sme získali v krátkom čase hneď dve.

Súvisiace:  Úprava konvy na vodu

Jeden rok sme prevádzkovali obe záhrady. Celkove desaťkrát viac plochy, ako dovtedy. Do novej záhrady, pre jej kopec a moje zdravotné ťažkosti, sme zakúpili silnejší krovinorez, presnejšie dvojtakt 42 ccm s výkonom 1,25 kW, uložený na podvozku a tlačený ako detský športový kočík. Čudo, ktoré dovtedy nikto v okolí nevidel, ale ktorý sa veľmi osvedčil a ktorý verne slúži už ôsmy rok. Hoci občas potrebuje pomoc domáceho kutila 😉

Krovinorez na podvozku

Pri prvom kosení 16 árovej lúky došlo k prvej poruche tejto kosačky-krovinorezu. Nepokosený ostal pás asi dva áre. Kým sa riešila oprava rámu u zámočníkov, chytil som do ruky Homelite. Aby som sa dozvedel, načo je dobrý taký malý a slabý vyžínač. Vykosil som to, ale tá drina a toho času, čo som potreboval, o benzíne nehovoriac.

Po oprave nás čakal ešte jeden spoločný duet, posledné kosenie starej záhrady. Polovička s homelitkou okolo zostávajúcich stromčekov, ja Zipperom voľné plochy. Za hodinu boli štyri áre pokosené. Nie šesť hodín, nie polovicu, menej ako štvrtinu času, kedy tej malej mrške sekundoval solídny krovinorez, hoci tiskaný pod korunami nízkokmenných stromov.

Takže dnes si už nemyslím, že na malú záhradu stačí jeden malý vyžínač. Ale ani na veľkú jeden silný krovinorez.

Chce to krovinorez s primeraným výkonom

Primeraným k tomu, čo sa bude kosiť. Keďže aj homelitka už toho mala celkom dosť, už sa ťažšie štartovala, neodolali sme výhodnej ponuke a kúpili tretí malý vyžínač, aj do veľkej záhrady, tentoraz v Lidli. Takže kosenie na celkom asi 30 ároch trávy na lúke aj medzi ovocnými stromami a kríkmi sme mali rozdelené. Veľké plochy som pokosil vždy Zipperom, teda štyridsiatkou na kolesách, polovička potom okolo kvetov a kríkov aj plotov dokončovala svojou malou dvadsaťpäťkou. Kosilo to, ale toho revu okolo všetkého a koľko to zožralo času. Keď som videl ten nepomer výkonu, teda pokosenej plochy za jednotku času, rozhodol som sa, že kúpime tretiu mašinku. Niečo medzi. Klasický krovinorez na popruhoch, výber padol na Fieldmann FZS-3020-B

Teda stroj s tridsaťtri kubíkovým motorom a so záberom strunou 42 cm. Odvtedy si lidlovka zavrčala asi iba dva razy, nikto ju nechce používať. Vysoká a hustá tráva sa kosí Zipperom, nižšia a okolo stromčekov či kríkov alebo záhonov fieldmannkou. A na naozaj jemné práce má polovička akuvyžínač Hecht. Ale fakt len na jemnú prácu, lebo s fieldmannkou sa dá aj napriek jej sile robiť s citom a presne.

Súvisiace:  Oddychová lavička so stolčekom

Tri krovinorezy musia stačiť každému

A aj nám stačili. Kým sme neprikúpili druhý pozemok. A tam bola tráva taká hustá, že na jar ani náš Zipper nestačil. Po hodine trápenia sa s ním, skúšaní so strednou fieldmannkou som nakoniec rezignoval a cez eshop objednal poriadnu a silnú päťdesiatkubíkovú mašinu. V tomto svahovitom sade kosím päťdesiatkou na jar, neskôr slabšiu a nižšiu trávu stačí spracovať aj tridsiatka Fieldmann. Pravda, je to 30 árov, tak to chvíľu trvá 😉

Takže tak. Záleží nie len na ploche, ale aj na kvalite trávy, jej hustote a výške, či je šťavnatá alebo suchá, či je to v kopci alebo na rovine, či je to placka alebo sú tam stromy a kríky. Môžete začať tým, že si kúpite jednu silnú mašinu a budete akceptovať, že jej výkon nie vždy využijete. Alebo si kúpite slabší stroj, s ktorým budete kosiť najčastejšie a do naozaj silnej trávy prikúpite výkonný krovinorez. V každom prípade pri poruche jediného krovinorezu ste nahratí, keď máte dva, dokážete pokazený ako-tak nahradiť druhým a nič sa nedeje.

Kúpa značkových krovinorezov dokáže poriadne prevetrať peňaženku a ani pozáručné opravy nie sú lacný špás. Ja dávam prednosť nenávideným lacným čínskym krovinorezom, predávaným pod značkou obchodníka, ktorých životnosť je v podmienkach slovenského záhradkára viac než dostatočná a cena veľmi príjemná. Dvojročná záruka je minimum a dostupnosť náhradných dielov je zabezpečená.



Podobné príspevky

Ako zabrániť srnám poškodzovať mladé stromky
Záhradkári už vedia, že srnám a jeleňom náramne chutia...
Čítať ďalej
diviakyvzahradke
Diviaky v záhrade
Cez víkend sme zavítali do našej záhrady v záhradkárskej osade...
Čítať ďalej
zložený pivný set
Dokonalé letné sedenie
Hľadáte ten správny typ sedenia na vašu letnú terasu? Možností...
Čítať ďalej
uroda
Ako pestovať reďkovky, ktoré nepália
Rozmýšľali ste niekedy, prečo sú červené reďkovky raz šťavnaté a...
Čítať ďalej
Anglický trávnik proti svojej vôli
Nikdy sme nemali ambíciu v našej záhrade na vidieku...
Čítať ďalej
Plastový kompostér
Hoci našu záhradu ponímame ako prírodnú, občas sa nevyhneme...
Čítať ďalej