…uprostred sezóny kosenia, môže to byť hotová pohroma. Keď pri kosení trávy uvažujete s dobou schnutia sena, chcete to upratať pred predpovedaným dažďom, aby ste nemali vysokú trávu ani rozmočené seno, potrebujete fungujúce náradie. A keď vám krovinorez nenaštartuje alebo zhasne uprostred lúky, čo robiť? Zažil som takú situáciu na vlastnej koži aj u svojich susedov, tak vám ponúkam niekoľko riešení, ako zachrániť situáciu a dokosiť trávu včas.
Keď sme menili malú záhradku za novú vidiecku záhradu, mali sme len malý benzínový vyžínač 23 ccm, ktorý na tie 4 áre stačil, mysleli sme si vtedy. Kosenie pomedzi stromy a ovocné kríky a okolo vinohradu aj kvetov s ním tam trvalo asi osem hodín…
Preto sme hneď prvú jar do podstatne väčšej záhrady kúpili netradičný krovinorez na podvozku, lebo sme očakávali podstatne väčšiu záťaž na naše telá. No a šiesty deň som mal možnosť vyskúšať prvé riešenie pokazenej kosačky uprostred sezóny.
Mať viac kosačiek
Jediná kosačka/krovinorez v záhrade nie je šťastné riešenie. V tomto prípade, kým som opravoval veľkú kosačku, dokončil som prácu malou. Síce to dlhšie trvalo, ale dokončil som robotu. Čas pokročil a tak na našom gazdovstve už máme viac krovinorezov. Ten malý, 23 ccm, už asi šesť rokov nebol naštartovaný. Skrátka je to slabé a okolo kvetov a kríkov zase zbytočne necitlivé. Tam už priateľka dokáša akuvyžínačom.
Ďalšia kosačka je s motorom 33 ccm a to už používam často a rád. Silnejšia, ako iné „tridsiatky“ dovolí kosiť nie len nízku trávu a ja si dovolím ísť s ňou na pár centimetrov k plotom alebo kríkom, lebo jej ovládanie je presné a konzistentné.
Ďalší výkonový stupeň je opravený Zipper s motorom 42 ccm a výkonom 1,25 kW. Tráva po pás mu nerobí problém, ale musí byť rovný terén, teda bez krtincov, veľkých mravenísk či koľají. Máme však aj takúto lúku a na nej fakt hustú trávu. Na to si beriem väčší kaliber, silný krovinorez na popruhoch s motorom 51 ccm.
Aby som využil výkonový potenciál oboch posledne menovaných strojov, nepoužívam odporúčanú strunu priemeru 2,4 mm, ale plním hviezdicovú strunu priemeru 3 mm. Len na to už potrebujete poriadnu strunovú hlavu. Buď Oregon TapandGo, ktorá pasuje na všetyk krovinorezy, alebo hlavicu Hecht 000130. Do oboch natlačíte strunu zvonka bez nutnosti hlavicu demontovať z krovinorezu alebo ju otvárať.
Pri takto vybavenom „motorovom parku“ pri poruche ktoréhokoľvek krovinorezu jednoducho zoberiem druhý. O stupeň silnejší alebo slabší, podľa toho, čo treba dokosiť. A potom sa môžem venovať oprave. Či už odviesť stroj svojmu opravárovi alebo dnes si už väčšinu drobných porúch na krovinorezoch odstraňujem sám.
Kúpte si druhú kosačku
Keď sa však pokazí najsilnejší stroj, lebo ste ho dali do rúk človeku s ľavými rukami a hluchými ušami, a viete, že slabší stroj si s trávou na tom pozemku neporadí, lebo ste to už skúšali, potom je tu pomocník najbližší a najrýchlejší: Internet.
Jedno ráno som zistil, že môj najsilnejší stroj Fieldmann FZS 5003 kosiť nebude. Smartfón, mobilné dáta, káva a pod slnečníkom som si pozrel aktuálne ponuky na Heuréke.
Vedel som, že chcem kúpiť päťdesiatku dvojtakt, že sa robia vo viacerých výkonoch a chcem 1,6 kW a nesmie byť drahý. Kým som dopil kávu, krovinorez bol objednaný a ja som mohol na celú lapáliu zabudnúť a venovať sa inej práci v záhrade. Na druhý deň dopoludnia kuriér doviezol novú kosačku, tú som poskladal, založil svoju obľúbenú žaciu hlavu s trojkou strunou a dokosil, čo som potreboval.
Preto nechápem ľudí, čo majú jedinú, hoci značkovú kosačku a potom pri jej poruche (lebo ani pri značke nie je otázka „či“ ale „kedy“) narýchlo riešia, čo budú robiť. Servisy sú v sezóne preťažené, požičaná kosačka vám nemusí vyhovovať. A aj keď používate kvalitný značkový a drahý štvortakt, ak sa pokazí, kľudne si kúpte za vyše niečo stovky lacný čínsky dvojtakt. Je predsa dva roky v záruke a dôležité je, že máte pokosenú záhradu. Keď vám opravia váš obľúbený stroj, kľudne ho odneste do zberného dvora.