Na jeseň dozrieva množstvo zeleniny a obľúbeným plodom je tekvica. Nie, že by ju ľudia až tak radi jedli. Niektorým chutí viac, iným menej, ja osobne obyčajnú tekvicu nemusím v žiadnej podobe. Tekvice sa využívajú na jesenné strašidelné svietiace predmety alebo ako dekorácia do bytu, tie menšie kusy. A že si nesieme domov peknú dekoráciu do bytu povedala začiatkom zimy aj naša susedka v paneláku, keď sme sa vracali zo záhrady s jednou z hokaido tekvíc, ktoré sme po zbere uložili v dome. A museli sme jej oponovať.
Je zaujímavé, ako ľudia z miest hodnotia vidiek. Mne príde naivná predstava, že dedinčania v minulosti pestovali tekvice ako ozdobu. A že vyšľachtili menšie formy, aby im nezavadzali toľko na stole. Alebo že v hypermarketoch sa predávajú hokaido tekvice len preto, aby sa z nich vyrábali dekorácie.
Tekvica sa samozrejme pestuje ako kŕmna plodina a hokaido sa používa predovšetkým ako potravina. Veľkou prednosťou tekvice hokaido je, že aj jej šupka je jedlá a nie je veľmi tvrdá. Stačí ju dôkladne umyť, napríklad plastovou kefkou a môže sa stať súčasťou pripravovaného jedla.
Obľúbené sú polievky z hokaido, pretože umytú a jadierok zbavené tekvicu nakrájanú na kocky stačí rozvariť a rozmixovať. Polievka získa krásnu oranžovú farbu. U nás však jednoznačné prvenstvo patrí pečenej tekvici hokaido a tento recept sme v rýchlosti predstavili počas jazdy výťahom aj susedke.
Tekvicu rozkrojíme na štvrťky, vyberieme jadierka, tie končia na kompostovisku, kde si s nimi poradia aj vtáky, a nakrájame na asi 3 mm hrubé plátky. Tie pokladieme na pečiaci papier na plech a pokvapkáme olivovým olejom. Pečieme v elektrickej rúre pár minút, po vybratí trošku osolíme. Chutia naozaj skvele samotné alebo ako príloha k mäsu, jedlá je samozrejme aj šupka.
Existuje spústa receptov, do ktorých ako jedna zo surovín ide tekvica hokaido. Pretože tekvica nie je len dekorácia.