Existuje niekoľko dôvodov, prečo by ste mali chcieť, aby vŕba rástla aj vo vašej záhrade. Pre niekoho je to okrasná drevina, pre niekoho zdroj materiálu na košíkárske práce alebo vŕbové stavby a pre niekoho je to spôsob odvodnenia časti pozemku. Sadenice si môžete narobiť z voľne rastúcich vŕb v prírode, nakúpiť ich u špecializovaného dodávateľa alebo aj narobiť z vlastných rastlín, ktoré ste vysadili v minulosti. Vŕby rastú veľmi rýchlo, keď majú vhodné podmienky, najprv ale musíte dostať sadenice do zeme. Ak ich je niekoľko stoviek, príde vhod mechanizovaný postup.
V našej záhrade sme sa rozhodli pestovať Salix Viminalis, vŕbu prútikársku, ktorá nachádza svoje uplatnenie aj ako energetická drevina. Prvých 250 sadeníc sme si kúpili cez internet a tiež sme sa zaujímali o optimálny postup sadenia. Zvolili sme začiatok jari, kedy už nie je pôda zamrznutá, ale nie je horúco, aby sadenice stihli zakoreniť a nevyschli. Hoci vŕba je taká húževnatá, že zakorení prakticky kedykoľvek.
Naše sadenice mali podobu krátkych paličiek priemeru 12 až 18 mm a dĺžky 30 cm. Internet odporúčal použiť štychár (dlhý a úzky rýľ), zapichnúť do zeme, trochu vykývať, vložiť sadenice vo vzdialenosti 30 cm od seba pod uhlom 60° do hĺbky 25 cm a nechať 5 cm trčať nad zemou, t.j, asi 3-5 očiek. Zasypať jemným substrátom alebo pieskom, dobre pritlačiť a poliať. Robota na týždeň 🙁
Vymyslel som to inak. Uhol 60° sa dá dobre nacvičiť-odhadnúť, horšie to už môže byť so vzdialenosťou. Na to bude treba šablónu. Skôr, než som vyrobil 30 cm latku s rukoväťou, padol mi zrak na zmeták. Rúčku to už má, jeho dĺžka bola presne 30 cm. Ušetrená hodina času. Štychár robí širokú dieru do zeme, pri zasýpaní sa treba veľmi zohýnať a ani to rýľovanie nie je bez únavy. Elektrický rýľ sa síce nevyrába, ale akumulátorovú vŕtačku v dielni mám. Aj 12 mm pol metra dlhý vrták SDS do betónu. Stačilo urobiť lepiacou páskou značku na 25 cm od konca.
Boli sme na sadenia dvaja. Balík sadeníc aj náradie sme naložili do Motúčka a odviezli na miesto činu. Nejde len o to, aby sme sa neunavili tlačením obyčajného fúrika, ale nemuseli sme sa pre naše veci zohýnať až na zem. Keď vás práca v záhrade zbytočne neunavuje, tak vás viacej baví.
Takže sadenie prútikov vŕby začína. Na začiatku vyznačeného radu šikmo zavŕtanie do zeme, vybratie vrtáka, namočenie sadenice do aktivátora zakoreňovania, pomocou plochej skalky v ruke, nech dlaň nebolí, zatlačiť do vyvŕtanej diery do hĺbky 25 cm. Priloženie portviša čoby kalibra vzdialenosti ľavou rukou, pravou zavŕtanie vŕtačkou do zeme. Vybratie vrtáka, vŕbový prút do aktivátora zakoreňovania a do zeme, skalka v dlani. Priloženie portviša… nebojte sa, nebudem tu popisovať postup všetkých 250 sadeníc. Stačí keď napíšem, že po dvoch hodinách bolo 250 kalibrovaných sadeníc v zemi.
Pre úplnosť musím napísať, že dve sadenice sa nám v záhrade neujali. Nevadí, na budúcu jar sme z vlastnej produkcie dosadili ďalších 150 sadeníc. Ako som písal, potrebujeme odčerpať vodu aj vyprodukovať nejaký stavebný materiál.
Sadiť vŕbu pomocou 12-18 mm prútikov s tromi až piatimi očkami nad zemou má výhodu, že z očiek sa vyvinú nové halúzky, ktoré rýchlo naberajú na dĺžke aj objeme. Prvé týždne sú malé lístky veľmi krehké, stačí jemný dotyk a odpadnú. V máji už potom metrové prútiky pribúdajú aj desať centimetrov za deň, keď je dosť vlahy.
Vŕba prútikárska sa uchytí, aj keď do zeme zapichnete iba 5 mm hrubý prútik z konca konára. Len mu dlhšie trvá, kým zmohutnie a prvý rok väčšinou rastie len do dĺžky, bočné halúzky sa vytvárajú väčšinou až druhý rok. Aký-taký úžitok je z neho len druhý rok, preto je lepšie takýto postup zvoliť len tam, kde vám pomalší rast nevadí a len ako spotrebovanie odpadu, ktorý nechcete prehnať štiepkovačom.