klicenie Túžite po nádherne rozkvitnutom balkóne či terase a nákup hotových sadeníc sa vám zdá finančne príliš náročný? Túžite po vlastnej zelenine, odtrhnutej priamo zo záhradky? Potom máte jedinečnú možnosť začať s vlastným výsevom a vypestovaním si vlastnej sadby.





Celý rad zeleniny aj kvetov sa musí vysievať zavčasu, pretože majú dlhú vegetačnú dobu. U zeleniny to platí najmä pre zeler, papriky, a skorú zeleninu. Z kvetov je nutný januárový výsev u petúnií, begónií, šalvií a celého radu ďalších rastlín. Rastliny ktoré majú jemné semená (zeler, petúnie), vyžadujú špecifický postup pri výseve. Ten sa robí do špeciálneho výsevného substrátu, ktorý musí mať jemnú štruktúru a dokonalú zmáčavosť, pretože jemné osivo sa vysieva na povrch.

rastlinka

Postup pri výseve zeleniny

  1. Do výsevnej misky umiestnime substrát
  2. Povrch pritlačíme pomocou doštičky tak, aby sa vytvorila rovná plocha.
  3. Preveďte riedky výsev, ktorý uľahčí nasledovné pikýrovanie mladých rastliniek. Pozor – hustý výsev vedie k padaniu klíčnych rastlín.
  4. Ak chcete vysievať do riadkov, jemne ich vyznačte a opäť vysejte iba na povrch. Iba väčšie semienka jemne zahrňte a zatlačte.
  5. Výsevnú misku umiestnite na svetlo a nechajte klíčiť pri teplote 18 až 20 °C.
  6. Výsev nesmie vyschnúť, preto sa robí jemné rosenie pomocou rozprašovača, ktoré robíme pravidelne, vždy podľa stavu substrátu.
  7. Pozor, kým semená vyklíčia, musí byť miska zakrytá sklom, fóliou alebo vrchnákom pre obmedzenie výparu vody a udržanie mikroklímy a konštantnej teploty.
  8. Akonáhle sa objavia klíčne lístky, zložíme kryt a doprajeme rastlinám maximálne svetlo pre obmedzenie nežiadúceho sa vyťahovania stoniek.
  9. Keď rastliny dosiahnu výšku 2 cm, je nutné ich po jednej rozdeliť do sadbovačov a ďalej dopestovať do výsadbovej veľkosti.
  10. Veľmi jemné semená (astry, sirôtky…) rozsypte na povrch substrátu rovnomerne, ale nie veľmi husto. Pre uľahčenie výsevu jemných semien sa oplatí zmiešať ich s pieskom. Lepšie je vysiať o niečo viac semien, než koľko rastlín budeme potrebovať. Všetky výsevy si dobre označte menovkou.
  11. Pre predpestovanie rastlín sa hodia najlepšie ploché misky.  Optimálne s hĺbkou 5,5 cm a šírke 2é cm, s dĺžkou 40, 60 alebo 80 cm.
Súvisiace:  Priveľa paradajok

 paradajka



Podobné príspevky

mulčované jahody
Vďaka mulčovaniu prekonávame sucho
Tento rok je leto enormne horúce, suché a hlavne...
Čítať ďalej
Prečo nerobíme návrhy záhrad
Je fajn počúvať od návštev, že sme vybudovali peknú...
Čítať ďalej
Vlastné čerešne chutia najlepšie
Na začiatok leta sme tento rok čakali veľmi netrpezlivo....
Čítať ďalej
krmítko
Jednoduché krmítko pre vtáky
Dostatok spevavých vtákov v záhrade dokáže nahradiť veľké množstvo...
Čítať ďalej
Vianočný stromček je cenná surovina
Mnohé záhradkárske magazíny nám radia, že by sme mali...
Čítať ďalej
Začali sme so zberom vŕbových prútov
Vŕbu sme začali v našej záhrade pestovať z dvoch dôvodov....
Čítať ďalej