Nemecké kopy sú na našej záhrade už dve. Jedna staršia a jedna novšia. Žijú si svojím životom, na tej staršej kope je vidieť, že pomaly znižuje svoju výšku, ako je materiál v nej postupne spracovávaný a rastlinám sa zjavne darí na obidvoch nemeckých kopách. Len sused z vedľajšej záhrady stále pozerá na tie naše, zjavne podľa neho škaredé a nepatričné, nemecké kopy a minule sa opýtal: Kedy tú kopu odstránite?
Podľa jeho vnímania záhradky majú byť hriadky pekné čisté, burina odstránená a odpad zo záhrady skompostovaný alebo spálený. Roky má zafixované, že hriadky treba vypleť, zarovnať a nechať slnko a vietor, nech ich vysuší, aby sa nenudil, keď do svojej záhradky príde a musí všetko popolievať. Že keď nenechá burinu vytiahnuť svojimi koreňmi všetky živiny z hĺbky a potom ju nepoužije ako mulč a po jej rozklade ako hnojivo, pripadá si ako starostlivý záhradkár, ktorý všetko hnojí kupovaným hnojivom i tam, kde by mu pomohla príroda. Lenže on s prírodou nespolupracuje, on s ňou bojuje. Preto sa mu naša nemecká kopa zdá nevzhľadná a miesto zaberajúca.
Ešte si neuvedomil, že nemecká kopa ponúka rastlinám na nej viac miesta, ako jeho síce na pohľad pekný, ale plochý a neúrodný záhon. Že vhodným rozmiestnením rastlín na nemeckej kope sme dosiahli, že vždy niečo rastie a kvitne a účelne sa využíva nie len jej priestor, ale najmä všetok rastlinný odpad zo záhrady je rozkladom v nemeckej kope vracaný späť prírode ako hnojivo pre nasledujúce rastliny. A že nemusíme kupovať hnojivá ani mať starosť s likvidáciou odpadu, ktorý vlastne nie je odpadom, ale po doslúžení sa stáva materiálom pre ďalšie spracovanie. Že nemecká kopa u nás okrem iného zabezpečuje skutočný kolobeh látok v prírode. Že zem v nej nie je ochudobňovaná, ale naopak, obohacovaná na živiny.
Vždy je mi ľúto, keď vidím iných záhradkárov, ako konáre stromov alebo halúzky viniča či pokosenú trávu odvážajú zo svojho pozemku ako odpad a snažia sa ho niekam vyhodiť, aby ho nemali na očiach. Neuvedomujú si, že tým zo svojho pozemku odvážajú drahocenné živiny, ktoré potom musia nahrádzať hnojom alebo syntetickým hnojivom. Že ich ten „odpad“ stojí peniaze dva razy. Prvý, keď ho odvážajú a druhý, keď miesto neho musia kúpiť a doviezť hnojivo na svoj pozemok.
Nemecká kopa svojou skladbou slúži na postupný rozklad materiálu, z ktorého je postavená. Tak ako sa rozkladajú jemnejšie časti na vrchu aj hrubé na spodu, sa postupne výška nemeckej kopy znižuje, až po piatich či šiestich rokoch je materiál úplne spracovaný (dážďovakmi i koreňmi rastlín) a zníži sa na úroveň okolitého terénu. Len materiál na jej mieste je kvalitný humus. Stačí ho rozhrabať a máte záhon, kde vám zelenina porastie lepšie a rýchlejšie, ako inde.
Takže nemeckú kopu, milý sused, nebudem nikde a nikdy odpratávať. Ak ste si mysleli, že som tú hromadu postavil len preto, že som momentálne nemal kde uložiť materiál, ktorý je v nej a nemal som ani vlečku na odvoz, tak vás asi sklamem. Verím ale, že vás nesklame úroda, ktorá na nej vyrastie.
Falcon
Dobry den…
chcem sa spytat…
Ake drevo je vhodne na „nemecku kopu“ ???
Konare davate do kopy aj s listami či bez nich???
Je nutne pridavat do kopy hnojivo??
Ak založim buducu jar „kopu“, za aku dobu mozem na nej vysadzat rastliny???
Nebudu sa mi všetky slimaky z okolia sustredit na moju „kopu“???
Za skoru odpoved Ďakujem
admin
Aké drevo? Akékoľvek. Jediný rozdiel môže byť v tom, ako dlho sa bude rozkladať. Čerstvé dlhšie, suché kratšiu dobu. Snáď priveľa ihličnanov s kôrou by mohlo viac okysliť pôdu a nie každej rastline to vyhovuje.
Ak ste pozorne čítali články, tak viete, že na spodok hrubé, čím vyššie tak tenšie. Takže ak konáre s listami, tak len na vrch.
Hnojivo? Veď účelom nemeckej kopy je vrátiť rozkladom drevnej hmoty naspäť do pôdy živiny. Možno tak ešte maštaľný hnoj. Viac bdue kúriť 😉
Založte ju teraz na jeseň a na jar môžete sadiť.
Slimákom sa bude páčiť, ale snáď trochu piva pre nich obetujete 🙂