Hoci na severe Slovenska sú aj koncom apríla sneh a zima úplne bežné, na juhu už v marci sú dni, kedy by ste najradšej vyšli von v krátkych rukávoch. Slniečko svieti, akoby chcelo dobehnúť zameškané a všade je teplo. Aspoň cez deň. No aj tak sa ešte v tomto období musí počítať s poklesom teplôt. Predpoveď hovorila, že to príde v prvých aprílových dňoch.




Aj vlani napadol sneh prvého apríla. Tohoročné ochladenie sľubovalo pokles nočných teplôt tesne pod nulu, ale cez deň mali vystúpať nad desiatku. Teda žiadny veľký mráz a preto sme sa rozhodli už zatvoriť cez zimu trvale otvorené výpustné ventily nádrží na dažďovú vodu, ktorú zachytávame zo striech a využívame na polievanie. Ako asi väčšina záhradkárov.

snezienky

Posledné marcové dní sem tam aj zapršalo, ale to je skôr prisilný výraz pre tie zrážky, ktoré sa tu objavili. Zato dnes, posledný deň na podanie daňového priznania, ranný dážď postupne prešiel do sneženia! Najskôr nenápadne, potom výdatne zakryl všetky trávniky v meste a nepoužívané chodníky a parkoviská bielou perinou. Vo výške teplomer ukazoval 4 stupne, tesne nad zemou to bolo medzi nulou a jedným stupňom Celzia. Dosť na to, aby sa sneh trochu udržal.

budka

Postupne napadlo do päť centimetrov (na výšku 😉 ) snehu, ktorý zakryl celé plochy. Je to ale veľmi mokrý sneh, ktorý v meste nemá dlhého trvania. Zato v záhrade môže vydržať aj dva dni, ak nezačne naň svietiť slnko. Keby aj prišiel v noci mráz, sneh ochráni rastlinky, ktoré už vykúkajú zo zeme, ako perina. No viac ma teší ako zásoba vlahy. Keďže na jar veľmi nepršalo, v nádrži je vody ledva na dne, tak ani nebolo čím polievať. Takže tento sneh to urobí za mňa, bude pár dní výdatne zásobovať vodou moju záhradku. A ten, čo sa usadil na streche mojej záhradnej chatky, sa postupne rozpustí a natečie do nádrže. Aby bolo čím polievať záhradku neskôr.

Podobné príspevky

Plot, ktorý vydrží 20 rokov a s...
My, Slováci, sme zaujímavý národ. Zamračený, ufrflaný, nevďačný, neschopný kriticky...
Čítať ďalej
vtacikomvtacikom
Nezabudli ste na spevavých ochrancov stromov?
Vonku zima, len tak praští. Akú máme výhodu, že sedíme...
Čítať ďalej
prvý cesnakprvý cesnak
Vyskúšali sme pestovať cesnak
Cesnak je celkom náročná plodina na pestovanie. Ale aj...
Čítať ďalej
Čo pochytal prvý mráz
Dvadsiaty piaty október bol nepríjemný deň. Nie len preto,...
Čítať ďalej
Gaštany sa nám vydarili
Mať v záhrade strom gaštana jedlého je snom nejedného...
Čítať ďalej
úroda paprikyúroda papriky
Paprikám sa tento rok veľmi darilo
Po vlaňajšom "testovacom roku" sme sa do pestovania zeleniny...
Čítať ďalej