Studený máj – v stodole raj. Starý rodičia by mali radosť. Tento máj nie je príliš horúci a posledné dni viac prší, ako slnko svieti. Čo je na jednej strane dobre, lebo nemusím byť celé dni vonku a môžem sedieť pri počítači a pozerať si internetové stránky. A tiež všetko, čo sme na záhradke zasadili, pravidelne a intenzívne zavlažované priamo z neba. A nie len to.





Zo strechy záhradnej chatky máme zvedený odkvap do oceľovej nádrže na vodu a s objemom cca 1700 litrov. No po skúsenostiach s minuloročným suchom sme si zaobstarali ešte jednu. Už nie oceľovú, ale modernú plastovú. Na palete. Dobre sa s ňou manipuluje. I keď vlastne len raz, keď ju doveziete na záhradu a umiestňujete. My sme ju položili na tri palety, aby bola trochu vyššie nad zemou a dobre sa z nej napúšťala voda do vedra. A aby bola nižšie, ako tá stará oceľová nádrž.

nadrz

Minulý týždeň už bola stará nádrž na tri štvrtiny plná. Tak som sa dal premiestňovať vodu z jednej nádrže do druhej. Sú od seba tak dva metre, len nie je ľahké ich prepojiť. Najprv som použil malé čerpadlo určené do elektrických vŕtačiek, ale v spojení s akumulátorovou vŕtačkou to bola bieda, veľká bieda. O tom sa ale rozpíšem inokedy. Využil som aspoň hadicu a výškový rozdiel oboch nádrží a prečerpal časť vody takto. Asi tristo litrov. Potom klesla hladina v starej nádrži pod dosah hadice.

Po ďalšom daždi som sa opäť vrátil k nádržiam a najprv hadicou a potom vedrami som presunul ďalšiu vodu. Celkom asi sedemsto litrov. No a včera som vystihol prestávku medzi dvomi dažďami a ďalších tristo litrov našlo svoje miesto v plastovej nádrži za chatkou. Hladina v oceľovej nádrži klesla pod miesto, kde je malá prasklinka, kde voda slzí z nádrže. Vzhľadom k celkovému stavu tejto nádrže ju budem opravovať len rozbrusovačkou, keď už to bude zlé a nahradím ju druhou plastovou. Celkove sa s nimi ľahšie manipuluje a aj vyjde to lacnejšie, ako nechať vyrobiť novú a ťažkú oceľovú nádrž. No zatiaľ drží a je v nej miesto na dobrých päťsto litrov dažďovej vody.

Súvisiace:  Ako kúpiť záhradu

Ja len dúfam, že keď skončia májové dažde, tak zaprší občas aj v lete, nie až na koniec jesene. Zatiaľ máme vody dosť, ale bolo by fajn, keby bolo dosť vody aj v samotnej zemi, nech sa netvoria praskliny, ktoré obnažujú korene.

Tento rok pribudlo oproti minulosti v záhrade viacej zeleniny, takže je možné predpokladať aj vyššiu spotrebu vody. Prirodzené polievanie rastlín dažďom by všetko zjednodušilo. Samozrejme, že ku koreňom rastliniek sme pridali aj kryštalický superabsorbér, ktorý zadržuje vodu pri rastlinách, ale to nie je riešenie samospasiteľné. Pomôže prečkať krátkodobé výkyvy vlhkosti, nenúti nás to chodiť do záhrady polievať každý deň, ale bez vody ani Aquaholder nefunguje.

A ako ste na tom so zásobami vody vy? Kde skladujete dažďovú vodu? Alebo máte vlastnú studňu na záhrade? Podeľte sa s nami v komentároch pod článkom.



Podobné príspevky

zahon
Urobte si vyvýšený záhon
Vyvýšené záhony záhradkári budujú preto, lebo im prinášajú výhody:...
Čítať ďalej
Europalety ako moderná a lacná alternatíva záhradného...
Hľadáte cenovo dostupné, originálne a ešte navyše ekologické riešenie pre...
Čítať ďalej
Najlepšie siete proti vtákom na hrozno
Leto a jeseň je časom zberu úrody. Dozrieva ovocie na...
Čítať ďalej
Kúriť trnkami? Prečo nie
Kúrenie drevom je na Slovensku tradične rozšírené, lebo sa...
Čítať ďalej
hruska
Hrušky, všade samé hrušky
Toho roku sa nám urodil akosi priveľa hrušiek. Pekné,...
Čítať ďalej
Ako prvé vymeňte zámky
Keď sa vám podarí získať vysnívaný pozemok, nadšenie z...
Čítať ďalej