V lete mnoho balkónov a okien kvitne nádherou zvanou Petúnie. Tieto nenáročné jednoročné kvety svojou pestrofarebnosťou ozdobia každý dom či byt. Keď však odkvitnú, čo býva už v strede leta, lepšie je ich dať z okna dole. Alebo im pomôcť predĺžiť ich krásu až do jesene!
V prírode to už tak býva, že všetko má svoj životný cyklus a zmyslom neho je prežitie rodu. Preto aj kvety, keď na jar vyrašia a v lete vyrastú a zakvitnú, premenia svoje bohaté a krásne kvety, ktoré mali prilákať opeľujúci hmyz, na plody. Tie obsahujú semená, ktoré zabezpečia, že aj na budúci rok Petúnie opäť budú zdobiť tento svet.
Pre rast semien a plodov však rastlina potrebuje silu, ktorá potom chýba stonkám a listom. Rastlina tak pomaly vädne od spodných listov až konárik úplne vysychá, keď je už plod pripravený puknúť a vysypať svoj obsah na zem, ako základ novej úrody na budúci rok.
Ak vystihnete čas, kedy kvety odkvitli a začínajú ich farebné lístky vysychať a v ich strede sa tvoriť plody, a všetky ich odtrhnete, presvedčíte rastlinku, že zachovanie rodu je ohrozené a tá nasadí na nové kvety. Týmto jednoduchým postupom dosiahnete, že petúnky v truhlíku budú vždy mať krásne kvety, aj keď by už dávno malo byť po nich.
Pokiaľ sa vám zdá, že vetvičky petúnie sú akési dlhé, v pohode ich kúsok na zemou odstrihnite alebo odtrhnite. Rastlinka vyraší nové konáriky s listami a neskôr na ne nasadí nové kvety.
Pokiaľ necháte niekoľko desiatok plodov dozrieť a vystihnete správnu dobu, kedy puknú, a pozbierate semiačka do suchého sáčku a odložíte bezpečne do jari, môžete vo februári zasiať semienka do výsevného substrátu a skoro na jar sa pýšiť svojpomocne vypestovanými kvetmi.