zahon Vyvýšené záhony záhradkári budujú preto, lebo im prinášajú výhody: rastliny môžu ošetrovať postojačky, navyše sa im dobre darí vďaka vyššej teplote pôdy a optimálnemu zásobovaniu koreňov živinami. Vyvýšené záhony vyzerajú zaujímavo aj mimo priestor zeleninovej záhrady. Výnos pestovanej zeleniny záleží predovšetkým na spodnej vrstve záhonu, ktorá by sa mala skladať zo záhradného odpadu – najmä listov a vetví.





Rozkladajúce sa rastlinné zvyšky vytvárajú teplo a zvyšujú teplotu pôdy o 5-8 °C. Zelenina preto rastie rýchlejšie a navyše ju môžete pestovať na vyvýšenom záhone dlhšiu dobu. Tento efekt však po roku či dvoch klesá. Na vyvýšenom záhone sa darí väčšine zeleniny, nevhodné sú len druhy náročné na priestor, ako sú veľkoplodé tekvice alebo cukety. Vysoké výnosy poskytujú zmiešané kultúry, napríklad uhorky s kôprom, karotka s cibuľou alebo fazuľa so saturejkou.

Kedy založiť vyvýšený záhon

Najvýhodnejšou dobou na založenie vyvýšeného záhonu je skorá jar – teda doba, kedy striháme stromky a kere. Z plochy pre budúci vyvýšený záhon najskôr skryjeme asi 25 cm vysokú vrstvu zeminy a spodok skyprýme rýľom.Pôda by mala byť priepustná, aby sa na spodu nedržala voda. Záhon potom naplníme tak, aby u dna ležal najhrubší materiál a v ďalších vrstvách boli stále jemnejšie rastlinné zvyšky. Každá vrstva by mala byť vysoká asi 25 cm.

zahon

Základ záhonu tvoria hrubé haluze a vetvičky. Ďalšia vrstva je zložená z rozdrtených odrezkov trvaliek akerov, posekanej trávy a lístia. Potom nasleduje čiastočne zotlelý kompost. Nakoniec záhon zasypeme vrstvou humusu. Môžeme na to použiť vrstvu zeminy, ktorú sme zo záhona odstránili pri jeho zakladaní.

Ako rastlinné zvyšky v záhonu pomaly tlejú, povrch zeminy postupne klesá, preto každý rok doplníme záhon zmesou kompostu a zeminy. Po piatich až šiestich rokoch sa zvyšky rastlín dokonale rozložia.

Súvisiace:  Slimáky už to vzdali

zahon

Starostlivosť o vyvýšené záhony nie je náročná. V lete ich pravidelne zalievame. Vzhľadom na kyprú pôdu ich povrch totiž podstatne rýchlejšie vysychá, ako na bežnom záhone. Ak nechcete mať vyvýšený záhon len ako kopu zeminy, môžete ho dookola ohradiť. Či už „stavbou“ z tehál alebo jednoduchým dreveným ohradením.

Ak máte svahovitý pozemok, tak systém vyvýšených záhonov vám môže pomôcť lepšie takýto pozemok využiť. Je to kombinácia vyvýšeného záhonu a terasy.

na svah



Podobné príspevky

Koľko kosačiek treba v záhrade
Nemám rád univerzálne lepidlo, ktoré síce lepí všetko, ale...
Čítať ďalej
Suché maliny
Toho roku ešte nebolo také sucho, aby začali schnúť...
Čítať ďalej
Na jeseň sme si v záhrade prisvietili
Vraj každé tri dni sa dni skrátia o osem...
Čítať ďalej
Takto orechy rozhodne neoberajte
Koncom septembra začali padať orechy zo stromov. Dozreli a...
Čítať ďalej
Bude všetko z priesad, prestaneme siať do...
Pred pár rokmi som si prečítal v jednom článku...
Čítať ďalej
fotokniha záhradyfotokniha záhrady
Fotokniha do záhrady
Záhrada je živý objekt, neustále sa mení. Nie len...
Čítať ďalej