Jeden stromček je fajn, poriadny strom je lepšie. No ale keď sa na jar objaví mráz alebo v lete sucho, nebodaj kvitnú stromy v chlade a včely nelietajú, vtedy príde vhod mať tých stromov viacej, aby aspoň nejaké ovocie bolo. Lebo keď sa darí, tak čo urobiť s ovocím, keď ho je veľa, je najmenší problém. A tak sme vysadili ďalšie štyri ovocné stromy.




Ovocie nepovažujeme len za pochúťku, ale bežnú potravinu. A v sezóne sme schopní skonzumovať na čerstvo neskutočné množstvo plodov. A keďže veríme, že poctivo pestované ovocie bez zbytočnej umelej chémie je kvalitnejšie, ako to „priemyselné“, nehovoriac o konzervantoch, tak veríme, že to naše je násobne zdravšie, lebo obsahuje násobne viac vitamínov a minerálov. A teda zdravší budeme aj my. A ako hovorí jeden „fúzatý“ vtip, nemusíme byť najzdravší zo všetkých, len zdravší ako väčšina ostatných 😉

Pestujeme skutočne širokú škálu ovocia, takže vždy máme niečo dozrievajúce na stromoch a kríkoch. A keď sa dá, teraz už aj veľa ovocia zakonzervujeme na čas mimo sezóny. Lebo ako vravím, je to pre nás bežná potravina, napríklad slivkový lekvár, a neskutočne nám s jeho prípravou pomáha vlastná fotovoltická elektráreň. Ale aby sme nemali len malinový, jahodový a slivkový lekvár, vysádzame ďalšie ovocné stromy, aby bolo dosť ovocia aj na zjedenie aj na zavarenie.

Tentoraz v ovocnom sade pribudli dve hrušky, jedna letná a jedna jesenná. Už nám tam rastú tri staré stromy starých odrôd s postupným dozrievaním, tak sme doplnili škálu niečím trošku odlišným. K žltým hruškám pribudnú zelené. Ešte si asi pár rokov počkáme na úrodu týchto mladých stromčekov, ale máme čas. Lekvár z nich variť nebudeme, hrušky konzervujeme radšej sušením, neskôr možno skúsim skvapalňovanie. Lebo hrušky sme minulé roky sadili aj tu v sade aj v starej záhrade. A k nim sú dve statné hniličky.

Súvisiace:  Môžem nechať popadané ovocie na zemi?

Keďže stromčeky rástli v kvetináčoch, sadenie do zeme bolo bezproblémové. Pár dní pred výsadbou dobre popršalo, zem bola mokrá do hĺbky vyše rýľa. No ale čerstvo zasadené stromčeky aj tak treba dobre poliať, aby sa zem spojila a neostali pri koreňoch vzduchové kapsy. Takže sme do Motúčka naložili nie len sadenice a náradie, ale aj dlhé agátové kolíky a bandasky s vodou.

Po dvoch malých hruškách prišli na rad aj dve broskyne z kôstky. Máme s takými dobré skúsenosti, navzdory poverám. Zatiaľ sú obkolesené výmladkami sliviek, ktoré neskôr skončia ako palivo do sporáka, rovnako ako semenáče, ktoré sa chuťovo nevydaria.

Postupne zapĺňame voľné miesta ďalšími stromčekmi a už sme začali napĺňať ich druhú stovku. Občas sa nás niekto opýta, načo je nám toho toľko, ale stačí sa pozrieť na tohoročnú úrodu orechov. Na zaplakanie. Nemať celkom osem stromov, starých aj mladých, nemáme orechy. A my ich nejedávame len v koláčoch. Takže na to je nám toľko rôznych stromov s rôznou dobou kvitnutia a dozrievania, aby sme za každých okolností mali aspoň nejakú úrodu. Lebo aj ovocie je potravina. A pri našom skutočne širokom sortimente nemáme potrebu kupovať nič exotické ani domáce voskované. Zato sa najeme vlastného do sýtosti každý deň až do mrazov.



Podobné príspevky

Vrátiť sa ku koreňom
Niekedy je tak zle, že sa musí začať od začiatku,...
Čítať ďalej
Pôjdeme do väčšieho?
Túto otázku si ľudia obvykle kladú, keď uvažujú o presťahovaní...
Čítať ďalej
záhrada
Úmorné sucho trápi rastliny na záhrade
Toto leto je extrémne. Extrémne horúce a suché. Nie...
Čítať ďalej
Koľko kávy vypijeme v záhrade?
Káva je nie len chutný nápoj, ale aj možnosť...
Čítať ďalej
vkuchyni
Ako si správne vybrať domáci spotrebič
Dnešné domácnosti si už nevieme predstaviť bez elektrických spotrebičov,...
Čítať ďalej
lips-and-tomato
Paradajky v októbri?
Poviete si, prečo nie? Veď stačí zájsť do hypermarketu...
Čítať ďalej