Sliepka je všežravec a skonzumuje takmer všetko, na čo narazí alebo čo jej podhodíme. Mnohí vidiečania to využívajú a šetria za odvoz komunálneho odpadu. Však to je správne, treba recyklovať už priamo pri zrode „odpadu“ a nezaťažovať tým okolie. A keď recyklácia navyše šetrí na strane nákupu, ide o skvelú vec. Lenže aj pri recyklovaní domáceho odpadu treba uvažovať a nerobiť zbytočné chyby. Kŕmenie sliepok kuchynským odpadom môže ušetriť veľa peňazí pri nákupe kŕmnych zmesí alebo pšenice, ale môže pri nesprávnej aplikácii spôsobiť problémy a znížiť znášku domácich vajec.




V prvom rade treba povedať, že hoci sliepka zožerie takmer všetko, čo v kuchyni zvýši, vždy by sme mali sliepkam dávať len čerstvé zvyšky, či už z čistenia zeleniny alebo rôzne drobky, vrátane drobných kúskov mäsa. Nikdy by nemalo byť jedlo, ktoré chceme dávať sliepkam, pokazené. A v úmysle sliepkam prilepšiť by sme nemali variť viacej cestovín alebo kupovať viacej chleba s tým, že čo nezjeme, dáme sliepkam. Pretože hoci sa kŕmne zmesi pre nosnice môžu zdať drahé, krmivo pre ľudí je na kilogram drahšie…

Kto má vlastné sliepky, má aj domáce vajíčka. Takže ich aj využíva v kuchyni vo väčšej miere, ako tí, ktorí sú odkázaní kupovať vajíčka v obchodoch. Či už varené na tvrdo, v praženici, omelete či do pečenia. Škrupiny z vajec nie sú odpadom, ale cennou surovinou, ktorú dávame sliepkam skŕmiť, aby tak mali zdroj vápnika. Nie len na ďalšie vajíčka, ale aj pre kosti. Ušetríme za nákup kŕmneho vápna, ktoré obsahuje menej horčíka, ako stavebné vápno, ktoré je pre sliepky ťažko stráviteľné, teda využiteľné.

Dávať sliepkam celé polovičky škrupín je však nebezpečné. Nie, že by hrozilo sliepkam nejaké ochorenie. Sliepky dokážu poľahky skonzumovať aj polky škrupín, s tým nemajú nijaký problém. Horšie bude, keď sa nejaké znesené vajíčko náhodou poškodí alebo rovno rozbije. Bude vyzerať skoro ako tie polky škrupín, ktoré im dáva gazdiná. Ak náhodou škrupiny pre sliepky sú čerstvé, nevysušené, a zvedavá sliepka ochutná to rozbité vajce, veľmi rýchlo si spojí svoju obľúbenú pochúťku chuťou aj vizuálne s tým rozbitým vajíčkom. A neskôr už môžu sliepky sami aktívne vajíčka rozbíjať, aby sa dostali k maškrte. A máte po ptákach. Teda najskôr po vajciach a keďže bude treba sliepky zarezať, aj po sliepkach. A kúpiť nové. Lebo odnaučiť sliepky čokoľvek z toho, na čo samé prišli, sa dá jedine horúcim kúpeľom v slepačom vývare.

Súvisiace:  Môžem nechať popadané ovocie na zemi?

Prázdne slepačie škrupiny preto dávajte sliepkam výhradne vysušené a potom podrvené na malé kúsky. Vyhnete sa tak problémom s nedostatkom vajec a prebytkom hydinového mäsa.



Podobné príspevky

Lopata z Lidlu
Oplatí sa rýľ alebo lopata z Lídlu?
Či ste automechanik, počítačový expert, svadobný fotograf alebo záhradkár, bez...
Čítať ďalej
tea
Aj čaj patrí do kompostu
Máte vo svojej záhrade kompostovisko a všetok rastlinný odpad...
Čítať ďalej
priesady uhoriek a tekvíc
Prišiel čas sadiť priesady do záhonov
Pestovanie plodovej zeleniny má dve fázy. Najprv výsev semien,...
Čítať ďalej
základ vyvýšeného záhona
Vyvýšený záhon vo veľkej záhrade
Veľkosť záhonov pre zeleninu záleží od toho, koľko tej...
Čítať ďalej
Baterkám zima nesvedčí
Väčšina ľudí uloží všetko náradie po skončení jesene do kôlne,...
Čítať ďalej
Vodu z pôdy treba na jar vypustiť
Prišiel apríl a nad celou dedinou sa ozýva zvuk...
Čítať ďalej