Každý elektrický stroj má definovaný maximálny príkon, uvedený na štítku. Slúži to najmä na to, aby ste vedeli, na aký istič je možné ho pripojiť a ako je potrebné dimenzovať prívodné káble. Pretože tenké sa pri veľkom prúde zohrievajú, keďže majú veľký odpor a táto energia chýba stroju. Ale reálna spotreba elektrickej energie sa môže od maximálnej výrazne líšiť vplyvom prevádzkových podmienok. Takže vieme, akú skutočnú spotrebu elektrickej energie má elektrický štiepkovač?




V našej záhrade už roky využívame elektrický štiepkovač AL-KO. Patrí k najvýkonnejším na trhu, ktoré sú napájané z elektrickej siete 230 V. Jeho príkon je 2800 W, teda nie je ho možné pripojiť na 10A istič a nedá sa použiť tenká predlžovačka z kábla prierezu 1,5 mm, tie sú len do 2200 W. Takže k nemu používame kvalitnú predlžovačku na bubne z kábla 3 x 2,5 m2, ktorá znesie 3800 W.

Tento drvič vetiev používame na spracovanie konárov z orezu ovocných stromov aj spracovanie vŕbových prútov, ktoré sú nevhodné na ploty. Recyklujeme tak vlastný materiál a nekupujeme substráty ani hnojivá. Pri tom ma zaujímalo, koľko nás táto recyklácia vlastne stojí na elektrickej energii. Preto som do štiepkovača zapojil prívodný kábel cez merač spotreby elektriny.

Čísla, ktoré som takto získal, boli zaujímavé. Jednak som zistil, aké je napätie na vstupe do stroja, teda aké máme straty vo vedení. Zo zmeraného prúdu wattmeter automaticky vypočíta príkon, ale dokáže ukázať aj minimálny výkon, ktorý počas zapojenia nameral a tiež maximálny výkon, špičku. A samozrejme za celý čas, čo bol zapojený do stroja, spočíta aj celkovú spotrebovanú energiu vo kWh.

Takže dnes už vieme, že náš štiepkovač na voľnobeh žerie asi 500 W a pri štiepkovaní jednoročných vŕbových prútov do priemeru cca 35 mm dosahuje príkon len 900 W. Keď dostane „zožuť“ jabloňový konár 40 mm, tak spotreba stúpne a beží krátku chvíľu na výkon cez 1500 W. Takže aby žral tých 2800 W, to si naozaj neviem predstaviť, aký hrubý a tvrdý by ten konár musel byť. Takže nakoniec sa ukazuje, že sa dá použiť aj ten tenší predlžovák a slabý istič. No ale kvôli tomu ho kupovať nebudem, keď už mám kúpené tie poriadne 😉

Podobné príspevky

To je tá choroba paradajok
Keď začínajú dozrievať prvé paradajky, podľa lokality niekde už...
Čítať ďalej
majoránka
Bio postrek proti škodcom
Niekedy aj napriek našej najlepšej starostlivosti sú rastlinky napadnuté...
Čítať ďalej
dážďovka v tráve
Za dážďovky by ste mali ďakovať
Občas dostanem otázku, o ktorej by som nepredpokladal, že by...
Čítať ďalej
Bohatá úroda orechov
Keď sa povie "ovocie", človek mestský si predstaví supermarket...
Čítať ďalej
strecha
Dcéra mi našla novú strechu
Mám slabosť pre staré a zachovalé veci. Doma mám...
Čítať ďalej
proti mačkám
Aby mačky nechodili po kvetoch
Mať mačku a psa je rozdiel. Kým pes je...
Čítať ďalej