Záhradkári už vedia, že srnám a jeleňom náramne chutia mladé výhonky ovocných stromov, najmä jablone a hrušky im chutia. A ako postupujúci mráz a snehová pokrývka obmedzuje dostupnosť ich potravy, neváhajú prekonávať oplotenia do záhrad a prikrmovať sa na tom, čomu ste venovali množstvo energie a námahy a nemálo peňazí – na ovocných stromoch. Keďže ich legálne nemôžeme strieľať ani keď ich prichytíme pri čine, je potrebné zvoliť iný stupeň ochrany a prevencie. A ploty na to nie vždy stačia.
Pri týchto škodcoch nie je najhoršie to, že nám ožerú výhonky dvoch či troch stromov. Najväčšie nebezpečenstvo spočíva v tom, že sa k nám naučia chodiť pravidelne a naučia to aj svoje mladé. A to už môže byť pekná kucapaca v záhrade. Takže je potrebné záhrady pred zverou ochrániť.
Najčastejšie plotmi. Dostatočne vysoké oplotenie v dobrom stave je akou-takou zárukou, že svoje ovocné stromy ochránime pred ohlodaním divou zverou. Pretože proti srnám stačí 180 cm, ale pred jeleňom ani 220 cm pletivo nemusí byť dosť.Jednoducho ho preskočí, nezriedka z miesta. Preto je dobré použiť vysoké stĺpiky a na vrch dať ešte ostnatý drôt.
Stromy na pozemku, ktorý oplotiť by bolo náročné alebo zbytočne drahé, chránime individuálne. Pri výsadbe okolo neho vytvoríme valec priemeru cca 35 cm zo zváraného pletiva výšky 180 cm a zakopeme ho do hĺbky 30 cm.
No a takúto ochranu v časoch snehu a mrazu dopĺňame preventívnou ochranou. Po obvode pozemku na v kryte proti dažďu umiestnené molitany alebo aj na kolíky ku stromom v intervale dvoch týždňov striekame pachové odpudzovače Hagopur. Vietor pach roznáša po pozemku a zver má do takto chráneného priestoru obavu vojsť. Cíti tam predátora. Balenie Hagopuru obsahuje dve náplne s rôznym pachom, takže ich striedame, aby si nezvykli, že cítia, ale nič sa nedeje.