Leto a jeseň je časom zberu úrody. Dozrieva ovocie na stromoch a ovocných kríkoch. A tak, ako sa naň tešia záhradkári, tak naň striehnu nenažraní škodcovia. Nejednému záhradkárovi sa už stalo, že sa chystal obrať svoje kríky a po príchode do záhrady mu ostali len oči pre plač. Obrali mu ich žravé vtáky. Tak ako muchovníky, ríbezle či arónie je ohrozené aj hrozno. Niektoré dozrieva už v auguste a preto je najvyšší čas začať ho chrániť. Pomáha sieť proti vtákom?




Na úvod pripomeniem známy, no často „zabúdaný“ fakt, že počet a rozmnožovanie živočíchov závisí od dostupnosti potravy. Keď je potravy dostatok, rodia sa nové pokolenia ako na bežiacom páse, čo do množstva aj čo do častosti. A keď je potravy menej, prežívajú len silnejšie jedince a aj potomstva je menej. Príroda nezvykne robiť chyby a jej princípy je dobré poznať. A teraz sa skúste zamyslieť nad prikrmovaním vtáctva, keď sa pozriete na svoju zdevastovanú úrodu, do ktorej ste investovali nemalé prostriedky a úsilie.

Žiaľ moderná doba chráni kdečo, len nie človeka. Akoby jeho zdravie, nezávislosť a sloboda bola niekomu tŕňom v oku. A kým „za oných čias“ bolo bežné zobrať vzduchovku a nejakého toho škorca „sundať“, dnes na vás vybehnú ochrancovia prírody a vytiahnu bloček so spoločenskou hodnotou vtáka. Zaujímavé, že keď niekoho mačka si uloví vtáčika, to nevadí, to nie je pytliactvo, to len pes… A tak v produkčných vinohradoch namiesto brokovnice, ktorá škodce eliminuje a zabraňuje exponenciálnemu rastu ich počtu, sa používajú plynové delá, ktoré vtáky na chvíľu vyplašia. A pošlú k susedovi. Pritom hrozno je umelo pestované za účelom produkcie a zisku, nijaká „samo sa to príroda“, kde by bol počet jedincov priamo úmerný iným samoopravným mechanizmom. Jedine taká ochrana je zákonom prípustná, ktorá vás stojí peniaze a štátu prináša zisk vo forme DPH.

Súvisiace:  Januárový rez viniča

Takže v zastavaných oblastiach, čo sú zvyčajné záhrady na vidieku, nieje možné ani plynové delo ani iný kaliber s projektilom. Zostáva jediná možnosť, nakúpiť sieť proti vtákom a prekryť aspoň najcennejšie odrody, aby sa k nim vtáky nedostal a nezožrali ich.

Za tie roky sme v záhrade vyskúšali rôzne siete. Najviac sa v rôznych záhradkárstvach predávajú také zelené s okami asi 10 x 10 mm, mne ale pripomínajú skôr rybárske siete, lebo sa do nich všetko chytá, ako šupiny kaprov do siete. Ťažko sa naťahujú a ešte ťažšie sa skladajú a sú schopné pri položení na ovocné kríky ich časom poškodiť, lebo cez ich oká prerastú halúzky a listy.

Raz som objavil siete Skveler od Kinekusu a odvtedy iné nechceme. Majú oká 5 x 10 mm, sú akoby tkané, nie lisované, halúzky cez ne neprerastajú a cez sieť sa k hroznu, ale ani k bobuľovému ovociu na kríkoch, nedostanú nie len vtáky, ale ani osy! Po prvom nákupe a prvej sezóne sme objednali ďalšie a už používame len tieto. Najlepšie pre nás sú siete proti vtákom Skveler 6 x 10 m, pretože po rozstrihnutí po dĺžke máme dva kusy 3 x 10 m a naše rady vo vinohrade majú dĺžku 9 m a výšku 1,6 m. Siete prehodíme cez rad ponad stĺpiky a horné vedenie a máme zakryté. Konce siete proti vtákom fixujeme na bokoch aj na spodku obyčajnými drevenými štipcami na prádlo. Jednoduché, účinné a ľahko sa dostaneme k hroznu, keď si chceme pochutnať. Ale vtáky nemajú šancu 😉

Siete sa predávajú aj v iných rozmeroch, stačí si vybrať. Kúpte si sieť proti vtákom Skveler, ešte je čas ochrániť svoju úrodu hrozna aj drobného ovocia.



Podobné príspevky

Starej záhrade sme našli nového gazdu
Nedá sa sedieť na dvoch koňoch a toto slovenské porekadlo...
Čítať ďalej
permakultúra Hrušov
Permakultúra - praktický kurz
Počuli ste už pojem "Permakultúra"? Zaujímate sa o trvale udržateľný...
Čítať ďalej
6 druhov zeleniny, ktoré by vo vašej záhrade...
Príprava na chrípkové obdobie by nemala začať na jeseň,...
Čítať ďalej
Prírodné prostriedky proti voškám
Prírodné prostriedky proti voškám
Objavili sa vám na rastlinách vošky a vy neviete...
Čítať ďalej
Prečo nerobíme návrhy záhrad
Je fajn počúvať od návštev, že sme vybudovali peknú...
Čítať ďalej
kvapka
Leto praje viac záhradkárom, ako dovolenkárom
Každý záhradkár alebo chovateľ, alebo gazda na dedine, sa...
Čítať ďalej