Pred pár rokmi som si prečítal v jednom článku chýrneho pestovateľa poznámku z jeho ciest po svete. Na Novom Zélande vraj nič nesejú priamo do pôdy, ale všetku zeleninu pestujú z priesad. Je to vraj preto, že v tamojších podmienkach všetky semená v zemi ak nezhnijú, tak ich niečo požerie. Preto aj takú zeleninu, ktorú sme zvyknutí u nás vysievať priamo do záhonov, u nich musia najskôr predpestovať a už ako hotové rastlinky dávať do zeme, lebo by inak nič nevypestovali. A čo u nás? Budeme stále vysievať alebo tiež budeme nútení prejsť pri všetkej zelenine na priesady?




Pri paprikách a paradajkách či kaleráboch považujeme za samozrejmé, že do záhonov alebo do skleníkov dávame pri vhodnej teplote okolia už hotové priesady. Niektorí si ich dokážeme predpestovať sami, nemusíme kupovať na trhoch a v špecializovaných predajniach priesady často neznámych odrôd a pôvodu. A dokonca ani neznámeho pôvodu osivo nekupujeme, ale si pripravujem vlastné z odrôd osvedčených v našich podmienkach. Ale viete si predstaviť sadiť priesady mrkvy alebo petržlenu, hrachu? Uhorky a hokaido tekvice u nás už radšej sadíme ako priesady. Prečo? Práve preto, že ich v zemi vždy čosi požerie.

Nebol som na Novom Zélande, neviem, aké je u nich podnebie a ako sa mení. Zato si všímam, čo sa deje u nás. Som ďaleko od toho, aby som tvrdil, že „také zimy nikdy neboli“ alebo „také teplo v lete nikdy nebolo“. Voľačo si už totiž pamätám. A vidím, že už od môjho detstva sa miestne počasie mení v akýchsi sedem až desaťročných cykloch. Že by ono ElNiňo? A v obdobiach po miernej zime, kedy je snehu málo a mrazy takmer nijaké, je pestovanie úplne iné, ako keď roky po sebe v decembri navalí snehu a mrazy sú až do konca februára. Rovnako som ďaleko od toho, aby som burcoval do boja proti klimatickej zmene. Moja cesta je pochopiť, čo sa deje a prispôsobiť sa, teda aby dopady týchto dejov, ak chcete zmien, na mňa boli čo najmenšie.

Súvisiace:  Vyberte si jediného poradcu

Keď je o pôdu dobre postarané, a tým rozhodne nemyslím na jeseň zorané, na jar zrotavátorované a dobre pohnojené syntetickými hnojivami, tak je v pôde čulý život. A to nie sú len dážďovky, ktoré nám pomáhajú hnojiť pôdu, ale aj ich predátori, teda krtkovia a krtonôžky. A spústa inej drobnej „hávede“, ktorá si pochutnáva okrem iného aj na vysiatych semienkach. Kým proti krtonôžkam-medvedíkom si vieme pomôcť, či už mechanickou zábranou alebo prírodným odpudzovačom Talpa, horšie je to s „neviditeľným nepriateľom“.

Už veľakrát sa nám stalo, že sme museli mrkvu, petržlen, reďkovky, ale aj uhorky a tekvice vysievať viackrát za sebou. Semená v pôde „zmizli“. Preto u tekvíc a uhoriek vysievame nie len do záhonov, ale aj do výsevných nádob. Keď sa zadarí a semená v záhonoch vyklíčia a vyrastú z nich životaschopné rastliny, fajn. Ale ak to vo väčšine prípadov nevyjde, tak máme hotové priesady, ktoré dáme na tie opustené miesta. Samozrejme, že semená nekupujeme, ale používame vlastné osivo z minulých úrod, takže je vlastne „zadarmo“.

Mimochodom, všimli sme si, že v boji proti škodcom osiva nám vie výborne pomôcť náš malý psík. Nie, že by rozhrabával záhony a ničil nepriateľa, na to je veľmi dobre vychovaný a vie, že do záhonov sa nevstupuje. Len niekoľkokrát ročne ho treba trimovať, vytrhávať starú srsť. Je toho za celkom slušné vedierko. A čo s toľkým prírodným materiálom, v podstate rohovinou? Samozrejme, do záhonu s tým! A za hrsť tohto materiálu na dne každej výsevnej jamky spôsobilo zvýšenú ujateľnosť semien uhoriek a tekvíc v pôde. Že by ten pach odpudzoval alebo je podzemnému hmyzu nepríjemné predierať sa týmto materiálom? V každom prípade sa už teraz na jar gazdiná teší, ako vytrimujem psa a ona bude mať prírodné hnojivo aj ochranu pre svoju vysievanú zeleninu.

Podobné príspevky

Na jeseň trávu na lúke pekne zarovnám
Z hľadiska využitia máme na našich pozemkoch celkom štyri druhy...
Čítať ďalej
zeleninové raňajky
Raňajky zo záhrady
Je to skvelý pocit, keď si na tanier položíte...
Čítať ďalej
Ako namnožiť maliny
Nedávno sme boli požiadaní o radu, aby sme poradili,...
Čítať ďalej
Doprajte svojmu psíkovi v búde pohodlie a...
V jeseni občas býva počasie, že by psa von...
Čítať ďalej
nová slama v našej záhrade
Ako skladovať slamu na mulčovanie
Slama je asi najlepší mulčovací materiál v záhrade. Kým...
Čítať ďalej
jahody
Jahodám treba uľahčiť
Dlhotrvajúce sucho je pre záhradkárov ako za trest. Ak majú...
Čítať ďalej