Keď hľadáte informácie na internete alebo požiadate o radu v diskusnom fóre alebo odbornej predajni, mali by ste vždy používať správnu terminológiu najmä v popise činností a náradia, aby ste dostali adekvátnu odpoveď a vedeli sa podľa nej správne zariadiť. Ak sa budeme venovať v tomto článku mechanizovanému koseniu trávy na našich pozemkoch, tak tými terminologicky správnymi termínmi budú „kosačka“, „krovinorez“ a „vyžínač“. Ktorý stroj je čo a ako a na čo sa používa? A ktorý sa teda hodí pre vás?




Všetky tri pojmy sa v amatérskej praxi majiteľov domov, chát či chalúp a záhrad spájajú s udržiavaním trávnych porastov. Avšak úplne inak sa na problematiku pozerajú profesionáli, teda ľudia udržiavajúci tzv. komunálnu zeleň v mestách a obciach, v rozsiahlych areáloch či na lesných pozemkoch a poľnohospodárskych farmách. Jednak majú na starosti oveľa väčšie plochy, ako bežný záhradkár a majiteľ domu, jednak sa využívaniu týchto strojov venujú podstatne dlhšiu dobu a využívajú špecializáciu strojov. Z toho žiaľ často plynie aj ich profesionálny názor na problematiku hobbystov, ktorí nemusia mať vysoké nároky najmä na životnosť strojov a preto majú averziu voči strojom s vysokou cenovkou. Pritom ani jeden tábor to nemusí myslieť zle a každý môže mať svoju pravdu.

Nemá každý zanedbaný pozemok

Kto má veľa času a malý pozemok, môže kosiť často a môže ho to baviť. No ak je na tom niekto opačne, teda má veľké lúky a je časovo zaneprázdnený, je rád, ak sa na pozemok s kosou dostane dva razy do roka. A tu ho miesto peknej trávy čaká vysoká a hustá burina a v nej náletové dreviny, ktoré nezriedka môžu mať aj dva centimetre v priemere. Malý stroj vám je v takom prípade nanič. Natíska sa otázka, načo je komu pozemok, ktorý nevyužíva a len ho musí kosiť, ale to nie je predmetom dnešného článku. Burina, bodliaky či kroviská sa vyskytujú aj na pasienkoch. Dobytok alebo ovce spasú trávu, ktorá im chutí a nechajú nedopasky, ktoré by po rokoch zmenili pastvinu na húštinu. Aj takéto „veci“ treba odstrániť a kto má na starosti veľké pastviny, musí mať túto robotu rýchlo z krku a s čo najmenšou zbytočnou námahou.

Súvisiace:  To ti nevyrastie

Tak presne na takéto pozemky sa používajú krovinorezy. Silné stroje vybavené oceľovým dvoj, troj alebo štvorzubovým nožom, niekedy aj dvadsadzubovým pílovým kotúčom. Poradia si so všetkými tými kmienkami a hrubými zdrevnatelými stonkami a vydržíte s nimi pracovať niekoľko hodín denne a tieto stroje to vydržia aj niekoľko rokov. Pravda, kvalita niečo stojí a amatéri so záhumienkou často nad ich cenovkou ohŕňajú nos, lebo si vedia kúpiť „rovnaký“ stroj za podstatne menšiu sumu. To všetko môže byť pravda, pokiaľ s nimi robia niekoľkokrát do roka pár hodín.

Na krovinorez samozrejme môžete nasadiť aj strunovú hlavu a sekať bežnú alebo aj vysokú trávu. A to je asi najčastejšie využitie krovinorezov záhradkármi. Silný stroj „potiahne“ aj hrubšiu strunu 2,4 či 3 mm hrubú a tá si hravo poradí aj hustou a veľkou trávou či malými náletmi.

No používať taký stroj na malú a nie hustú trávu nie je najlepší nápad, motor ide zbytočne do otáčiek, hoci kosená tráva mu nekladie takmer žiadny odpor, iba zbytočne má vysokú spotrebu paliva. Na dokončovacie práce okolo plotov, stromov či kvetov je lepšie použiť vyžínač. Tie majú slabšie spaľovacie motory či sú akumulátorové, používajú tenšiu strunu zväčša o priemere 2 mm a v prípade, že trafíte stromček či plot, nenarobia veľkú škodu. Niektoré vyžínače nemajú pri žacej hlave uhlovú prevodovku, ale sú vybavené zahnutým bowdenovým náhonom žacej hlavy. Dôležité ale je povedať, že majú celkovo malý výkon kosenej plochy za hodinu, skutočne nie sú vhodné na rozsiahle plochy, ale len na dokášanie po plošnom kosení.

Kosačka či krovinorez

V našom ponímaní je pojmom kosačka myslený štvorkolesový stroj s centrálnym nožom a zberným košom na trávu.

Vyberte si svoju novú benzínovú kosačku do záhrady!

Podľa šírky záberu, veľkosti koša a sily motora sú vhodné na rôzne veľké trávniky. Pre uľahčenie kosenia sú niektoré typy vybavené motorovým pojazdom. Motorové kosačky sú vhodné len na pravidelne udržiavané plochy, pretože pokosiť trávu vysokú nad 20 centimetrov môže byť pre ne problém. Nie len s výkonom motora a potrebou pretlačiť ich do takej trávy, ale najmä sa rýchlo plní zberný kôš.

Súvisiace:  Osy v záhrade

Pokiaľ máte čas a možnosť kosiť každý týždeň, plocha do 2000 m2 nemusí byť pre vás problém.

Pre kosenie v blízkosti domu môžete s výhodou použiť aj elektrickú kosačku. Výkonom, šírkou záberu ani veľkosťou zberného koša nezaostávajú za motorovými ekvivalentami, nutnosťou ťahať za sebou predlžovací kábel je vyvážená tichým chodom, čo ocenia nie len susedia, ale aj vaša rodina. Najmä ak naozaj kosíte pravidelne každý týždeň.

Na každú prácu je vhodný iný nástroj. Či už si do záhrady zaobstaráte vyžínač, krovinorez alebo kosačku, záleží od veľkosti a stavu vášho pozemku, vašej časovej dispozície pre kosenie aj veľkosti vašej peňaženky. Zbytočne silný stroj je plytvaním prostriedkami, zbytočne slabý zase vaším časom. Vyberte si ten správny, práca v záhrade bude pre vás radosťou a výsledok radosťou.



Podobné príspevky

Jesenné uhorky
Uhorky považujeme za letnú zeleninu. V našich podmienkach sa...
Čítať ďalej
Visací zámok potrebuje ochranu
Zámky sú zariadenia, ktoré nám pomáhajú chrániť naše súkromie...
Čítať ďalej
semená papriky
Čas vysiať papriky
Ak si pestujete sami svoju vlastnú zeleninu a nechcete...
Čítať ďalej
Štiepkovanie na slnku sa mi páči
Elektrický štiepkovač je v záhrade skvelým pomocníkom, keď potrebujete...
Čítať ďalej
Tak a plot v sade je rovný
Keď sme pred rokmi kúpili starý sad, v žalostnom stave...
Čítať ďalej
Pôda si musí oddýchnuť
Svojich priateľov rozčuľujem najčastejšou detskou otázkou: "Prečo?" Pretože keď sa...
Čítať ďalej