Nič nevydrží večne, ani kvalitný náter a sila prírody urobí svoje. Po šiestich rokoch prišiel čas obnoviť ochranný náter na železných oporách pre uhorky a tiež zábrany pre tekvice (aby nás nevytlačili zo záhrady). Pretože tieto opory z betonárskych výstuží sú umiestnené na stanoviskách natrvalo, v sezóne ich nemôžem farbiť, keďže sú ovešané zeleninou. Teraz na jar zase dlho bolo buď zima alebo daždivo, nič, čo by mali čerstvo natreté farby v láske. No predsa len sa počasie zlepšilo a štetec prišiel k slovu. Využil som na natieranie prestávky v inej práci.
Na kari sieťach boli na niektorých miestach vo farbe praskliny a objavovala sa hrdza. Nie že by som mal strach, že železo prehrdzavie a zlomí sa, len to nie dobre vyzerá. Tak som zobral oceľovú kefu a očistil miesta, kde sa náter olupoval. Podľa poctivej starej práce by sa mal celý náter odstrániť a potom dať nový. Lenže betonárska výstuž nie je hladká, navyše tenké tyčky a kúty vo zvaroch by sa čistili veľmi zle a veľmi dlho. Nie že by som bol lenivý, len pri práci radšej rozmýšľam. Už pred šiestimi rokmi som opory natrel kvalitnou farbou. Samozrejme som vedel, že raz príde čas opravy tohto náteru, preto som sa dopredu pripravil.
Štandardne by sa povrch zbavil aj najmenších stôp hrdze, natrel základnou farbou a na vrch ochranným náterom. Pri oprave by bolo potrebné starú farbu odstrániť a tiež všetky známky hrdze. Alebo použiť farbu Alkyton. Tá chemicky reaguje s hrdzou, neutralizuje ju a vytvára pružný ochranný film, bez potreby základnej farby. Šetrí to čas, riedidlo, štetce.
Takže som len okefoval odlupujúcu sa hrdzu, zobral plechovku farby a úzky štetec a dal mrežiam nový náter. V prestávkach medzi natieraním som štetec umyl riedidlom S6005. Striedaním fúrikovania ťažkého mokrého ílu, samozrejme Motúčkom, a natieraním armatúry, som dokonale využil čas aj svoje fyzické schopnosti. Zelenina môže pokojne rásť a ja mám dobrých ďalších šesť rokov s týmto pokoj.