Drenážná vrstva je dôležitou súčasťou pestovania kvetín a stromčekov v kvetináčoch a kontajneroch. Má za úlohu postarať sa o to, aby korene rastlín nestáli vo vode, ak pri zálievke vodou nešetríte. V každom televíznom programe o záhradke môžte vidieť používanie drenážnej vrstvy a fólie. Viem ich však používať správne?
Pestovať rastliny alebo stromčeky v kontajneroch je vhodné vtedy, keď ich v priebehu roka chcete mať možnosť premiestňovať. Najčastejšie v zime do tepla, aby nezmrzli.
Pri presádzaní na dno kvetináča môžete ako drenážnu vrstvu použiť ľahký keramzit (vhodné do kvetináčov na prenášanie) alebo ťažší štrk (aby sa kvetináče neprevrátili). Aj pri použití drenáže nezabudnite na dne kvetináčov urobiť odvodňovacie otvory.
Aby sa korienky rastlín nedostali až do drenážnej vrstvy a súčasne aby sa sa nám do medzier medzi kamienkami či guličkami keramzitu nedostala zemina, čo by spôsobilo stratu schopnosti odvodňovať, musíme zeminu od drenáže oddeliť. Pri ďalšom presádzaní nám oddeľovač tiež ochráni drenáž pred znečistením zeminou, čo znamená, že nemusíme drenáž ani preplachovať vodou, ani kupovať novú. Čo neradi počujú záhradkárski predajcovia 😀
Na oddelenie vrstiev vždy použijeme geotextíliu či hrubšiu netkanú textíliu. Nikdy nie igelitovú fóliu. Geotextília prepúšťa vodu, rovnako ako netkaná textília, na rozdiel od igelitovej fólie, ktorá vodu zadržiava. Ak by ste dali na drenážnu vrstvu igelit a na to zeminu, pri polievaní by voda nemala ako prejsť do drenáže a zostala by na igelite, čo by znamenalo korienky utopené vo vode. A to nechceme.
Drenáž a geotextíliu používame samozrejme aj pri pestovaní bytových rastlín v kvetináčoch.