Rozhodnete sa postaviť v záhrade voliéru, nájdete najvhodnejšie miesto a zistíte, že vám k dokonalosti chýba jediné: rovná plocha. Neostáva iné, ako vždy často, zobrať veci do vlastných rúk a rovinu si urobiť. Už vidíte miešačku, betón, litre potu a množstvo driny? Ja vidím zemné vruty a nejaké hranoly. Do záhrady sa lepšie hodia, ušetria tú drinu a k voliére sadnú ako uliate. Rovný základ na svahovitom pozemku postavíte aj bez fúrika a v krátkom čase.
Je úplne jedno, či staviate voliéru pre psa, holuby alebo sliepky, nemalo by sa to rúcať na bok a podlaha by mala byť rovná. Rovnaké požiadavky som ma aj ja a keďže nemáme v záhrade ani jeden meter úplnej roviny, musel som si ju vytvoriť tam, kde som drevenú voliéru chcel postaviť. A keďže nerád kopem jamy, nadrapujem sa s fúrikom pri odvoze zeminy a aj betónovania som si už v živote užil dosť, rád robím veci viac hlavou, ako svalmi. A po dobrých skúsenostiach s inými objektami, nie len plotom a vinohradom, urobil som aj základ voliéry na zemných skrutkách.
Pri zakladaní každej stavby či objektu, nie len domu ale aj voliéry, musíme brať do úvahy nie len rozmery, ale aj hmotnosť hotového objektu. A ak má strechu, tak do celkovej hmotnosti musíme zobrať do výpočtu nie len hmotnosť použitého materiálu a hmotnosť vnútorného vybavenia či uloženého materiálu, ale aj hmotnosť mokrého snehu na streche v najhoršom prípade, ktorý môže nastať (podľa podnebia a dlhoročných skúseností či meraní). A túto hmotnosť musia základy uniesť a preniesť do podložia bez deformácie objektu a jeho ponárania do podkladu.
V našej záhrade je vrstva humusu 50 cm na ílovom podklade. Zemné vruty v takejto pôde majú pri priemere 68 mm únosnosť 300 kg pri hĺbke zavŕtania 50 cm. Ak použijem zemné vruty dlhé 650 mm a nechám ich pár cm nad terénom, tak môžem počítať s únosnosťou až 450 kg. Íl túto hodnotu trochu zvýši, no aj tak nemôžem stavať obytnú drevenicu. Ale voliéru s plechovou strechou to s prehľadom udrží. Vo Vysokých Tatrách teda asi nie, ale podľa snehovej mapy u nás s prehľadom.
Keďže je základ voliéry na svahu, použil som zemné vruty rôznych dĺžok tak, aby som ich mal v pôde najmenej 60 cm. Vyrábajú sa v priemere 68 mm v dĺžkach 650, 800 a 1000 mm, takže som využil po dve z každého druhu. Najskôr som samozrejme vymeral umiestnenie zemných vrutov a dal si pozor, pomocou uhlopriečok, aby som mal dokonale kolmé strany obdĺžnika o vonkajších rozmeroch 4 x 2 m.
Potom na označených miestach som pomocou montážneho kľúča a vodováhy usadil postupne zemné skrutky. Prvú tú na najvyššom mieste čo najnižšie a ostatné som pri osádzaní kontroloval, aby ostali pred finálnym ukotvením radšej pár cm vyššie.
Zemné skrutky totiž nie je možné pri vytváraní vodorovnej roviny povoľovať, ale len uťahovať. Povolený zemný vrut by nedržal polohu ani výšku. Ak sa pri uťahovaní „seknete“ a zakrútite ho hlbšie, musíte vrut úplne vybrať, do vzniknutého otvoru nasypať trochu štrku a opäť vrut zavŕtať, tentoraz do správnej výšky.
Na vrchy vrutov sú umiestnené montážne uholníky. Vo vrutoch sa upevňujú tromi skrutkami M8X20 až 60. Do vnútra uholníka som dal samolepiacu bitúmenovú pásku, aby som odizoloval drevené hranoly od kovu a zabránil tak hnitiu dreva pri styku so železom a vodou.
To nie je jediná ochrana dreva. Po zarovnaní na správnu dĺžku a vyrezaní drážok na preplátované spoje na ich koncoch som hranoly natrel ochranou proti škodcom a hubám a po zaschnutí náteru ešte vrstvou napúšťacieho oleja. Ten treba po hodine utrieť najlepšie papierovou utierkou, aby na povrchu neostala lepkavá vrstva. Potrebné množstvo oleja pre jeho ochranu vsiakne do vnútra, zvyšok treba odstrániť.
Osadenie dlhých hranolov na trojicu zemných vrutov a ich spojenie kratšími je finálnou a najmenej náročnou prácou celej stavby základov voliéry. Preplátované spoje sú spojené dvojicou vrutov do dreva 5 x 80 a hranoly s uholníkom pod nimi vrutmi 8 x 60.
Hotový základ je pripravený na osadenie voliéry. A keby v budúcnosti bolo treba objekt zrušiť, prestavať alebo rozšíriť, práca so zemnými vrutmi je oveľa jednoduchšia, ako sa lopotiť s búraním betónových základov. Pomocou zemných skrutiek si vyrobíte rovnú platformu aj na nerovnom pozemku a dokáže to dokonca aj jediný človek bez potreby pomocníkov či brigádnikov. Ručná kotúčová píla a akumulátorový uťahovák len urýchli prácu.