Hoci našu záhradu ponímame ako prírodnú, občas sa nevyhneme nutnosti využívať neprírodné materiály. Ak neškodia pôde alebo vode alebo nemajú vplyv na naše zdravie a súčasne predstavujú nižšie náklady alebo vyššiu úžitkovosť, nebránime sa za každú cenu ich použitiu. A tak sa jedného dňa v našej záhrade objavil kompostér z umelej hmoty, aby nám pomohol zvládnuť doslova kalamitnú situáciu. Rastlinný „odpad“ totiž nelikvidujeme, ale snažíme sa ho recykláciou opäť využiť pri pestovaní ovocia a zeleniny v našej záhrade. Spáliť ho by bolo možno jednoduchšie, ale určite nie lacnejšie.





Prízvukujem to v každom článku a v každom rozhovore. Recyklácia materiálu zo záhrady, ktorý rozhodne nie je odpadom, pomáha šetriť čas aj peniaze. Zo stoniek zeleniny, vetví stromov a lístia spolu s trávou vzniká kvalitný kompost, ktorý svojimi živinami podporuje rast v ďalšom období, šetrí peniaze za hnojivá aj substráty a tiež za vývoz „odpadu“. Preto bol paletový kompostér prvou vecou, čo stála v našej novej záhrade, keď sme ju kúpili a po roku som vybudoval vedľa neho ďalší. A keď sme ich mali plné, siahli sme po plastovej stavebnici, ktorú sme dostali od ľudí, ktorí ho tiež dostali, ale radšej svoju záhradu čistia vyvezením 🙁

Keď sme museli odstrániť chorú jabloň, stali sa dve veci. Jednak sme predčasne naplnili kompostér na tento rok a zostalo nám zrazu prázdne miesto po starom strome. A materiálu na kompostovanie koncom leta pribúdalo. Tak prišiel k slovu poľský plastový kompostér, ktorý už niekoľko týždňov ležal zabalený v dome.

Rozhodli sme sa ho poskladať a umiestniť do tieňa k susedovmu chlieviku pod korunu bazy. Samotná montáž bola dosť šťavnatá, najmä moje použité výrazy. Možno sa im v továrni na betóne dobre skladal prototyp, ale v záhrade na trávniku, ktorý nemusí byť úplne rovný, je to iná zábavka. A celé plastové čudo nedrží poriadne pokope, pokiaľ nepoužijete väčšinu plastových spôn, ktoré sú hlavným spojovacím materiálom kompostéra.

Súvisiace:  Kompostéry už máme dva

Skrátka dostanete do rúk stavebnicu, kde ešte aj vrchné dvierka sú zložené z dvoch častí. Priznám sa, že som ešte nevidel výrobok, kde by bola snaha o znižovanie nákladov pri výrobe dovedená do takejto absurdnej dokonalosti.

Podľa návodu sa jedná o modulárny systém, môžte si zaobstarať kompostér s jednou nádobou objemu 400 litrov, dvojkomorový s 800 litrami alebo ako sme dostali my trojkomorový systém s obsahom 1200 litrov. To je super. Vlastne bolo by, keby. Keby vnútro, teda jednotlivé komory, boli od seba oddelené. Potom by sa dalo v kompostéri oddelene kompostovať.

Lenže vnútro kompostéra je spojené, takže sa všetko spracováva spolu. A spojené je to takými smiešnymi plastovými spojkami a aj to len dole a v strede, takže navrchu sa vám jednotlivé moduly od seba odškierajú. Musel som použiť svoje skrutky M6, matice a veľkoplošné podložky a po prevŕtaní plastových dielov ich zoskrutkovať, aby to aspoň malo tvar.

Ďalšou super vychytávkou sú vyberacie a vetracie otvory. Je ich celkom osem. Z toho šesť je dvierok na spodné vyberanie kompostu a dve mriežky. Pekne by to vyšlo, na dve krátke strany dáme mriežky, na dlhé strany vyberacie dvierka. A aby sme sa k nim dostali, kompostér dáme na čestné miesto v strede záhrady…

Nie? Kompostér patrí do kúta, k plotu, do rohu? No tak potom si ich rozložíme nejak inak a zmierime sa s tým, že sa jednoducho k niektorým dvierkam nedostaneme a kompost sa nebude tak dobre vetrať. Myslím, že kompostéry by mal navrhovať niekto, kto tomu rozumie, kto má záhradu a aj skutočne v záhrade kompostuje. Potom by nevyrobil takýto paskvil a nepýtal za to peniaze.

Základom kompostovania sú rozkladné baktérie a dážďovky. Tých máme v záhrade dosť, ale aj krtov máme dosť. Aby nám krtkovia nežrali dážďovky, potrebuje každý kompostér ochranné dno. Samozrejme, že tento poľský plastový kompostér ho nemá, bolo by to drahé. Tak som na spodok položil pás králičieho pletiva. Viem, že nevydrží večne, ale ani tento kompostér tu nechceme mať na furt.

Súvisiace:  Štrkové kompostovisko

Kompostér je teda pri južnom plote, v tieni bazy a začali sme ho plniť drevnou štiepkou aj trávou a odpadom zo zeleniny z kuchyne. Hoci je dodávaný hotový, treba ho len zložiť, svoj kompostér z paliet som zložil za kratší čas. A keďže som palety dostal, bol aj lacnejší. Darovanému koňovi sa nemá hľadieť na zuby, ale tu tých zlých zubov je toľko, že som si musel uľaviť. A namiesto starej jablone sa v tomto mieste stal dominantou čierny kus plastu. To som nemohol nechať len tak a ani nenechal. Viac v ďalšom článku.



Podobné príspevky

Máj mesiac trávy
V kalendári má hádam každý deň okrem mena priradenú...
Čítať ďalej
Gaštany sa nám vydarili
Mať v záhrade strom gaštana jedlého je snom nejedného...
Čítať ďalej
zalievanie kvetov
Superabsorbér
Poznáte to. Na pár dní v lete opustíte svoj...
Čítať ďalej
Ecoraster - zatrávňovacia dlažba
Po úhľadnom trávniku na dvore túžia mnohí noví majitelia domu....
Čítať ďalej
Teraz už majú zeleninu všetci
Koncom júla a začiatkom augusta zelenina v mnohých záhradách doslova...
Čítať ďalej
voda v predzáhradke
Kamenná špirála pre bylinky aj kvety
Skalky, múriky, terasy a iné rôzne prevýšenia a zmeny úrovne...
Čítať ďalej