Skoro v každej príručke pre záhradkára v časti o výsadbe nových ovocných stromov nájdete odporúčanie vykopať jamu pre strom s dostatočným predstihom. A v niektorých aj odôvodnenie, že prečo. V minulosti neskúsení pestovatelia hltali rôzne ročenky a príručky a mnohí to robia aj teraz bez toho, že by rozmýšľali nad tým, čo čítajú a čo robia alebo že by si veci vo svojej záhrade odskúšali. Možno by zistili, že záhradníčenie ani nemusí byť také zložité a komplikované, ako sa im snažia niektorí odborníci nahovoriť.
Hlavným dôvodom pre kopanie jám pre stromy s predstihom je, aby sa jama pripravila. Znie to múdro, ale ja sa (ako vždy často) pýtam: Prečo? A ako odpoveď sa často dozviem, že:
– pôda musím premrznúť.
To fakt? Fakt potrebujeme aby všetky pôdne mikróby a dážďovky a iná „háveť“, ktorá pomáha zem prevzdušňovať a obohacovať o humus, museli zdochnúť? Asi áno, aby bol dôvod zháňať maštaľný hnoj alebo vyzretý humus pod korene a NPK či iné granulované priemyselné umelé hnojivo na povrch.
– jama sa musí prevlhčiť.
To fakt? Ako pomôže v období, kedy je sucho a bez zrážok, že otvoríme zem a necháme ju slnkom a vetrom dokonale vysušiť? Všetka voda sa zo zeme v okolí jamy vyparí. A preliať jamu vodou z vedra môžeme aj krátko pred výsadbou, na to nemusí byť v záhrade jama niekoľko týždňov alebo mesiacov.
– jama sa musí prevzdušniť.
To fakt? Jediný spôsob, aby prevzdušniť pôdu pre stromy, je nechať zem v jame dokonale vyschnúť? Keď zasadený strom zamulčujete, budú mať dážďovky dokonalé podmienky na to, aby pôdu nie len prevzdušňovali, ale aj prihnojovali.
Chce to zmenu myslenia
Keď sa ľudí pýtam, prečo takto postupujú, tak sa väčšinou dozviem, že to buď treba robiť alebo že sa to vždy tak robilo. Pritom to „vždy“ v našich podmienkach znamená, že sa bavíme o období od skončenia druhej svetovej vojny. Často o období od „intenzifikácie socialistického poľnohospodárstva“. A pri dotieravejšom pátraní po „prečo“ často zisťujem zámenu cieľov a prostriedkov.
Pôda okolo stromu má byť prevlhčená, má byť prevzdušnená a má byť prehnojená. Ale samotné vykopanie jamy to nezabezpečí. Skôr treba po vykopaní jamy pred sadením stromčeka urobiť veľa vecí, aby sme tieto ciele týmto prostriedkom dosiahli.
Ale ide to aj inak.
Pokrytie okruhu asi o priemere jeden meter okolo kmeňa stromu vrstvou sena alebo slamy (aspoň 10, radšej 20 centimetrov) zaistí trvalé vlhkú pôdu bez rastu trávy či buriny. Súčasne to zaistí vhodné podmienky pre dážďovky, ktoré prekyprujú a prihnojujú pôdu. Trvale a za vás.
Súčasne mulč chráni kmeň stromu pred poškodením pri kosení ostatnej trávy.
Ak je vám slogan „Čo by som sa nenarobil, keď sa môžem“ cudzí, je načase začať rozmýšľať nad tým, čo vás učili rodičia alebo susedia a nad tým, čo je skutočným cieľom pri prácach v záhrade.