Uhorky považujeme za letnú zeleninu. V našich podmienkach sa jedná o jednoročnú rastlinu, ktorá sa vysieva na jar (Na Marka uhorky do jarka – 25. apríla) a koncom leta končí zväčša na atak plesní, ktoré zničia celú rastlinu. Podľa preferencií jednotlivých záhradkárov pestujú buď malé uhorky na nakladanie do rôznych nálevov, teda konzumujú ich mimo sezóny rastu, alebo väčšie uhorky šalátové pre konzum v sezóne. Či už ako súčasť zeleninových šalátov alebo len tak. Nám sa podarilo uhorky pestovať až do jesene.
Vybrali sme im miesto kúsok pri tekviciach. Bývalé ovčie hnojisko sme zarovnali zeminou a zamulčovali senom aj drevnou štiepkou. Z betonárskych zváraných sietí vždy postavím dve Áčka a máme tak miesto pre dvadsať sadeníc uhoriek. Vždy vysádzame hotové priesady, pestované doma z vlastných semien z minulej úrody a prípadne dosejeme semiačkami priamo do záhona, keď sadenicu niečo vysekne. Potom ich stačí len dva či tri razy poliať a máme hotovo. V tomto mieste je totiž vždy vlhká zem, uhorky aj hokkaido tekvice sa zavlažujú samé 😉
Koncom augusta už začínali uhorky uschýnať a nechali sme niekoľko plodov dobre dozrieť, aby boli zdrojom semien. Hoci susedia už svoje nakladačkové uhorkoviská úplne zlikvidovali, my sme nechali uhorky tak. A dobre sme urobili!
Naše uhorky totiž nepodľahli plesni, ale len usychali. Ale nie úplne. Septembrové mierne ochladenie z letných tropických horúčav ako aj občasný dážď dovolili rastlinám uhoriek sa pozviechať. Nie len, že opäť zakvitli, ale aj nasadili plody a tie dorástli do konzumnej veľkosti. Chutia skvele, žiadna horkosť.
A pretože uhorky ešte stále kvitnú a ešte stále sú na niektorých rastlinách drobné plody, asi si ešte niekoľko jesenných uhoriek tento rok užijeme. Zmeny počasia nás síce môžu prekvapiť a niekoho aj trápiť, ale dokážu priniesť aj pozitíva. Je len na nás, ako sa s tým vyrovnáme a ako zareagujeme. Dlhodobé oteplenie môže znamenať aj predĺženie sezóny pestovania letnej zeleniny.