Hoci je jar bohatá na vlahu a najmä pod kopcami je dosť vody v pôde aj z nedávno roztopenej snehovej pokrývky, toto obdobie hojnosti nemusí trvať večne. Postupne sa do pôdy vysieva prvá zelenina a neskôr sa budú sadiť aj predpestované sadenice a keď príde teplo a sucho na niekoľko dní, bude potrebné záhony zavlažovať. Ideálne zo zásobníka vody, kde uchovávate nazbieranú dažďovú vodu alebo načerpáte vodu zo studne. Začiatkom jari je vhodné tieto nádrže na sezónu pripraviť. Nedávno som si aj ja vyhradil jedno popoludnie po práci, aby sme mali dostatočnú zásobu nie úplne studenej vody pre potreby našej záhrady. Teraz sme už na hlavnú záhradkársku sezónu pripravení.
Hoci je naša plastová kubíková nádrž na vodu krytá plachtou, nevyhli sme sa minulý rok riasam na jej stenách. Cez zimu bola nádrž prázdna a dúfam že riasy dobre vymrzli. Uvoľnil som horné veko a z rebríka silným prúdom vody zvyšky rias zo stien nádrže opláchol a vyplavil von.
Ešte predtým som však skontroloval elektrické ponorné čerpadlo a pripojenie jednopalcovej výstupnej hadice. Potom som položil trištvrte palcovú hadicu na trávu popri plote medzi studňu a nádrž a tiež som musel vymeniť jednu staršiu plastovú záhradnícku spojku. Spustil som čerpadlo a skontroloval všetky spoje hadíc, či nepretekajú.
Po vypláchnutí nádrže som ju napustil. Kým natiekla, umiestnil som ešte malý stodvadsať litrový plastový súdok vyššie v záhrade, blízko k ďalšiemu záhonu a natiahol polcolovú hadicu od nádrže k nemu. Teraz mi stačí kedykoľvek rozpojiť rýchlospojku z nádrže a prepnúť hadicu zo studne k hadici k súdku alebo späť. Napustím si vodu, kam potrebujem.
Neradi polievame záhradu studenou vodou priamo zo studne, radšej ju necháme aspoň deň zohriať na vyššiu teplotu v nádrži. Spotrebu vody nám tiež pomáha znižovať nastieľanie slamou alebo senom, o taký týždeň už budeme môcť na mulč kosiť aj novú trávu. V každom prípade ale už máme čerpadlo aj nádrž na vodu pripravené na nadchádzajúcu sezónu pestovania zeleniny.