Väčšina ľudí uloží všetko náradie po skončení jesene do kôlne, niektorí ho ešte počas zimy skontrolujú a očistia. A nie iba lopaty či rýle a hrable. Rovnako tak kosačky budú čakať do jari, kým ich znova začneme používať a tiež akumulátorové vŕtačky a iné náradie nie je veľmi dôvod teraz využívať. Bolo by však chybou na ne úplne zabudnúť. Tak ako pred zimou musíme úplne vypustiť všetky nádrže na vodu, aby im mráz neublížil, podobne je to aj s baterkami.
V kutilskom a záhradníckom náradí sú v súčasnosti najpoužívanejšie lítiové akumulátory, v lacnejších a starších NiMH akumulátory. Ich kapacita je udávaná pri teplotách okolo 20 °C, pri poklese pod desať stupňov začína klesať aj využiteľná kapacita a okolo nuly už je to citeľné. Ak by ste náradie používali pri teplotách cca -10°C, tak vás nesmie prekvapiť, že vydržia ani nie polovicu obvyklého času. Svoje hrá aj zvýšený odpor stuhnutých prevodov a ich mazív. V mraze asi nikto nebude kosiť trávu, ale akuvŕtačku občas treba.
Pre úplnosť treba napísať, že studený akumulátor po pomalom zohriatí na bežnú prevádzkovú teplotu opäť dodá bežnú kapacitu. No ani dlhé skladovanie v mínusových teplotách akumulátorom nesvedčí. Dochádza k ich síce pomalej, ale trvalej degradácii, klesá využiteľná kapacita aj maximálny prúd. Baterky jednoducho „zmäknú“ a stroj už nemá takú silu, ako s novými baterkami.
Preto pred zimou by ste mali všetky akumulátory z nevykurovaných dielní a záhradných domčekov preniesť do domu, ak nie do izby, tak do komory, kde je aspoň 15°C. Predĺžite ich životnosť. Týka sa to nie len akunáradia do dielne, ale aj do akumulátorových vyžínačov alebo štartovacích akumulátorov benzínových kosačiek. A tiež všelijakých lampášov.
Do každého náradia sa dajú kúpiť náhradné baterky. Keď im však v zime poskytnete optimálne podmienky na skladovanie, predĺžite ich životnosť a sebe ušetríte nie len starosti, ale aj peniaze.