Zima je ročným obdobím, kedy príroda spí. Aspoň by teda mala spať a oddychovať. Platí to najmä pre stromy a iné rastliny. A prerušenie zimného spánku môže spôsobiť škody na stromoch alebo na budúcej úrode. Preto je dôležité v záhrade urobiť opatrenia, aby neočakávané výkyvy počasia nemali zlé následky na našej záhrade. Preto najneskôr začiatkom januára natierame kmene ovocných stromov vápnom na bielo. Súčasne tak skontrolujeme záhradu uprostred zimy a stav ovocných stromov.
Slnečné dni uprostred zimy môžu zohriať tmavé kmene stromov a „pomýliť“ ich. Zo zeme začne do nich prúdiť miazga, prebúdzať ich. Ak potom v noci príde tuhý mráz, miazga nestihne stiecť naspäť do koreňov a voda v kmeňoch zamrzne, kmene popraskajú. Aby ste toto riziko obmedzili, môžete urobiť dve veci.
Pri sadení mladých stromčekov dať oporný kolík na južnú stranu, aby tienil slnku. A staršie stromčeky zabieliť. Moderné je obaliť kmene bielym plastom, prípadne zakryť bielou netkanou textíliou. No osvedčenou metódou je natrieť kmene a začiatky hrubých konárov vápnom. Roztokom poldruha kila vápna v desiatich litroch vody. Samozrejme že pri menšom pošte stromov vám stačí rozmiešať vápno v menšom vedierku.
Náter vápnom robte v deň, kedy nemrzne. Mokrý náter po vyschnutí do druhého dňa krásne zbelie a potom odráža slnečné lúče, teda kmene sa tak nezohrievajú. Na jar vápno zo stromov zmyjú dažde, pôde to len prospeje. Podporuje rast vlásočnicových koreňov, zabraňuje glejotoku, zmierňuje kyslosť pôdy.
Niektorí záhradkári stromy natierajú na bielo už na jeseň. Ak však prídu daždivé dni, vápno môže byť spláchnuté z kmeňov skôr, ako prídu mrazivé dni. Preto je na to najvhodnejší začiatok januára, ale ešte skôr, ako sa zima na chvíľu „zblázni“ a oteplí sa s rizikom chladných nocí.