Z času na čas sa objaví nejaká módna vlna v každom odvetví. Tiež v záhradkárčení sú určitú dobu populárne niektoré odrody alebo idú na dračku isté rastliny. No permakultúra nie je módna vlna, ale životný štýl. Niekomu je blízky a hneď ho začne uplatňovať v celej záhrade, pre niekoho je ťažké začať chápať život na pozemku v tomto rámci. Ale stačí rok či dva experimentovania a každému je hneď jasné, že je to na čas a energiu veľmi úsporný spôsob pestovania a väčšina ľudí už sa ku klasickému pestovaniu nevráti. Ako začať s permakultúrou na svojom pozemku?
Pre ortodoxných záhradkárov je ťažké na jar nepustiť rotavátor alebo nezrýľovať záhony. Keď nechali pôdu celú zimu holú, tak im asi nič iné neostáva. A zrejme ani slamu či seno nemajú pripravenú na nastieľanie záhonov. Neostáva iné, len počkať s mulčovaním na prvú kosbu trávy.
Pre menej odvážnych alebo nerozhodnutých je jediná rada: začnite pomaly a postupne. Vyberte si jednu časť alebo kút svojej súčasnej záhrady a permakultúrny postup začnite aplikovať tu. Nezáleží na tom, či sa jedná o zeleninový záhon alebo zopár kríkov bobuľovín.
Keď urobíte jarný rez ovocných stromov, nezbavujte sa narezaných konárov a vetvičiek, ako to robieva väčšina záhradkárov. Uložte ich na kopu v rohu záhrady a počkajte, kým sa vám ich nazbiera viac. Ak zostane kopa nedotknutá cez zimu, môže sa stať ležoviskom ježa, ktorý ak do vašej záhrady zablúdi a ostane tu, vám bude pomáhať s likvidáciou plžov a slimákov. Dostatočne veľká kopa dreva a raždia bude budúcu jar základom vyvýšeného záhon alebo jednoduchšej nemeckej kopy pre pestovanie zeleniny. Väčšia plocha s vnútorným prihnojovaním a „slnečnou pascou“ môže zvýšiť vaše výnosy.
Neoddeliteľnou súčasťou pestovania na prírodných princípoch je recyklácia odpadu zo záhrady a kuchyne. Kompostér patrí do záhrady a s ním ušetríte za likvidáciu odpadu aj nákup substrátov a hnojív. Nemusíte hneď kupovať moderné výrobky, postavíte ho napríklad zo starých paliet. Recykláciu začnete recykláciou stavebného materiálu. Aj to je úspora.
Permakultúra je aj kombinácia rôznych rastlín so vzájomným pozitívnym ovplyvňovaním sa, ochranou pred škodcami. Možností je veľa, záleží aj od toho, čo radi jete a čo by ste chceli vo svojej záhrade pestovať. Začiatočník sa mnohým chybám vyvaruje, ak si dá poradiť dobrou knihou.
S jej pomocou pochopíte vzťah medzi užitočným aj škodlivým hmyzom a postrekmi, naučíte sa využívať prírodné zdroje z vlastnej záhrady, získate zdravé produkty a potraviny.
Nikdy nie je neskoro začať s permakultúrou vo svojej záhrade.