Je to pre každého veľká radosť, keď si postaví v záhrade nový drevený domček. Aby však radosť trvala dlho, je treba ochrániť materiál domčeka pred všetkými nepriaznivými vplyvmi a pred škodcami. Drevo je totiž materiál, z ktorého sa stavia ľahko a príjemne sa užíva, bohužiaľ však chutí aj drevokaznému hmyzu alebo plesniam. Ako predĺžiť životnosť záhradného domčeka?




Drevu hrozia dva druhy problémov. Jeho poškodzovanie zvonku a zvnútra. Na vonkajšok drevených konštrukcií pôsobí dážď a vlhkosť aj UV slnečné žiarenie, ktoré drevo nielen vysušuje, ale tiež mení jeho farbu, materiál šedne. Takže ochranný náter na drevo musí zabezpečiť, aby sa do dreva nedostala vlhkosť, nezačalo hniť a aby si udržalo svoju peknú farbu, ako za nova.

S vlhkosťou súvisia aj plesne a huby, ktoré nahlodávajú drevo zvnútra a ničia jeho štruktúru. O to isté sa snaží drevokazný hmyz. Drevo využíva pre výchovu potomstva a tým nám prirába starosti. Obom problémom zabráni hĺbková impregnácia dreva. Preto pre ošetrenie každej drevené konštrukcie vrátane záhradného domčeka alebo pergoly musíme používať taký prípravok, v ktorom sa kombinuje ochrana dreva ako povrchovo tak vnútri. Prosté prelakovanie bezfarebným lakom alebo farebným náterom nestačí.

záhradný domček

Môžeme použiť niekoľko druhov prípravkov. Náter proti plesniam, ochranu proti UV žiareniu a vrchný lak. Alebo zvoliť kombinovaný liek, ktorý spája všetky druhy ochrany dreva do jedného náteru. Takým je lazúra na drevo. Aplikáciou štetcom alebo valčekom sa dostane lazúra do vnútra dreva, kde ho ochráni pred plesňami a drevokazným hmyzom a na povrchu chráni drevo pred priamym pôsobením vody a UV žiarenia. Pre správnu funkciu je potrebné prvý náter po zhruba dvanástich hodinách zopakovať druhou vrstvou.

Správne ošetrený záhradný domček vám vydrží dlho a budete sa z neho tešiť nielen prvú sezónu. Správnej ochrane dreva sa oplatí venovať trochu času.

Podobné príspevky

voda v predzáhradke
Kamenná špirála pre bylinky aj kvety
Skalky, múriky, terasy a iné rôzne prevýšenia a zmeny úrovne...
Čítať ďalej
diviaky rozryli korene
Keď nie diviaky, tak srny
Divá zver v záhrade dokáže narobiť poriadnu paseku. O...
Čítať ďalej
záhradná chatka
Zleniveli nám dedinčania?
Túto otázku som si kládol počas nedávneho nákupu v...
Čítať ďalej
nemecká kopa
Kedy odstrániť nemeckú kopu
Nemecké kopy sú na našej záhrade už dve. Jedna...
Čítať ďalej
Rozumiete svojim rastlinám?
Hovorí sa, že komunikácia je, keď myslia "A", vyslovia...
Čítať ďalej
Dielničku som doplnil o ďalší stolík
Hneď po kúpe záhrady pred dvomi rokmi sme začali...
Čítať ďalej