Snaha vybudovať si vo svojej záhrade vyvýšené záhony môže byť vedenia viacerými dôvodmi. Nedá sa totiž povedať, že vyvýšené záhony majú jedinú výhodu. A pretože každý záhradkár môže mať iný dôvod, pre ktorý túži mať vo svojej záhrade vyvýšený záhon, môžu sa podľa toho odlišovať aj rozmery a výšky, ale tiež aj tvary vyvýšených záhonov. Nedá sa preto povedať, ktorý vyvýšený záhon je lepší a prečo. Poďme sa teraz spoločne pozrieť, ktorých sedem dôvodov môže viesť záhradkára k stavbe vyvýšeného záhona. A ktorý dôvod je ten váš.





Váš konkrétny dôvod, pre ktorý staviate vyvýšený záhon tiež ovplyvní výber materiálu, z ktorého ho postavíte. A to až do takej miery, že z vlastnej skúsenosti vieme, že to, čo je pre jedného vhodnou voľbou, pre iného záhradkára s inými prioritami môže byť neprijateľné. Čo môže viesť vás k stavbe vyvýšeného záhona:

1. Odstrániť bolesti chrbta
Pri sadení priesad, ich pletí, okopávaní a všetkej starostlivosti o zeleninu sa záhradkár nevyhne nutnosti zohnúť sa k zemi. A ohnutý chrbát bolí. Vyvýšený záhon je možnosť, ako zdvihnúť zem do takej výšky, aby ste vy pri jej obrábaní mohli stáť vystretí. No a keď je starostlivosť o zeleninu hračkou, tak oberanie úrody vo výške pása alebo hrude je priam rozprávkou. Dajte pozor, aby váš vyvýšený záhon nebol priveľmi široký, to by ste sa zohýnaniu nevyhli pri naťahovaní sa do jeho stredu. Optimálna výška takéhoto záhona je cca 50 cm a šírka jeden meter až 120 centimetrov.

2. Zabrániť premočeniu koreňového systému
Máte záhradu na mieste, kde je vysoká spodná voda alebo často je miesto zaplavené po silných dažďoch? Zelenina vám tu prosperovať veľmi nebude. No keď dostanete pestovateľský substrát a tým aj korene rastlín do výšky aspoň 15 či 20 centimetrov nad úroveň okolitého terénu, vaše zeleninové ostrovčeky budú prosperovať aj vtedy, keď ich okolie bude mokré. Priestor medzi nimi môžete vyložiť betónovými kockami alebo vysypať štrkom, aby ste chodili vždy po suchom.

Súvisiace:  Vyvýšený záhon vo veľkej záhrade

3. Ochrániť zeleninu pred krtmi
Krt dokáže potrápiť nejedného záhradkára. Nie len, že požiera dážďovky, našich usilovných pomocníkov pri skvalitňovaní pôdy, ale ešte aj vyryje často mladú zeleninu. Ani v trávniku nás jeho kôpky hliny nepotešia. Ak na dno vyvýšeného záhona položíte plastovú sieť proti krtom, zabránite krtkovi vynoriť sa uprostred záhona. V takom prípade výšku vyvýšeného záhona prispôsobte zelenine a dĺžke jej koreňov, ktorú chcete na takomto mieste pestovať. Šírka záhonov by nemala presahovať 130 cm, aby ste dosiahli rukou na každé miesto v záhone.

4. Zlepšiť kvalitu pôdy
Možno máte v záhrade takú zem, že v nej nič nechce rásť. Či už pre nedostatok živín alebo pre jej kvalitu či množstvo kamenia. Vytvorenie ohrady a jej naplnenie kvalitným substrátom vyrieši problém dostatku zeleniny pre vašu domácnosť. Opäť myslite na predpokladanú výšku koreňov pestovaných rastlín aj na vzdialenosť, do ktorej dosiahnete.

5. Mať v záhrade moderný prvok
Chcete sa len pochváliť susedom a známym? Aj to môže byť dôvod, pre ktorý ľudia stavajú malé či veľké vyvýšené záhony. V takom prípade nemusíte rešpektovať nijaké odporúčania, urobte si také vyvýšené záhony a z takých materiálov, aké sa vám páčia. Na rastliny v takom prípade ohľad brať nemusíte, zrejme ich budete pravidelne hnojiť a zavlažovať.

6. Zrecyklovať rastlinný materiál v záhrade
Vyvýšený záhon nie je smetisko, ale taký väčší kompostér. Ovšem so svojimi pravidlami. Na spodok sa dávajú tie najväčšie kusy s najdlhšou dobou rozkladu (kmene a hrubé konáre), na ne menšie, ktoré sa rozložia za pár rokov (konáre, slama, hnoj) a na vrch tie najjemnejšie (kompost, substrát). Často sa ich dno zapúšťa do zeme, najčastejšie do hĺbky 20 až 50 cm, podľa množstva a druhu materiálu, ktorý máte k dispozícii.

7. Akýkoľvek iný, tu nespomenutý dôvod
Na vyvýšené záhony neexistuje vykonávací predpis. Čo chcete, to si vo svojej záhrade môžete postaviť.

Súvisiace:  Naše Motúčko inšpirovalo

Základným materiálom na stavbu vyvýšeného záhona môže byť drevo, kameň, tehly. Obľúbené použité železničné pražce neodporúčam. Tak ako ani farbou natreté drevené hranoly a foršne. Ide o to, že konštrukcia je v styku so zemou a ja by som nevedel zjesť paradajky s príchuťou syntetiky alebo oleja z pražcov. Keď vám ale ide viac o estetiku, ako zdravotnú nezávadnosť a ľahké pestovanie, fantázii ani materiálom sa medze nekladú.

mulčované vyvýšené záhony

Spodok vyvýšeného záhona by mal byť chránený sieťou proti krtom a hrabošom. Nemal by však byť vybudovaný na betóne či hrubej vrstve štrku. Súčasťou procesov vo vyvýšenom záhona sú dážďovky a tie by mali mať možnosť sa do vyvýšeného záhona dostať.

Nezabúdajte, že čím vyšší je vyvýšený záhon a čím rôznorodejší materiál je v ňom umiestnený, tým vyšší je pokles hladiny substrátu v priebehu roka. Ten stačí doplniť až na jar pred novou výsadbou priesad. Aby ste ale nemuseli každý rok kupovať veľa vriec substrátu v obchodoch, pripravte si dostatočne veľký kompostér aj materiál na kompostovanie. Tým môžu byť samozrejme aj vňate zeleniny, dopestovanej na vyvýšených záhonoch. Tiež pokosená tráva, ktorú nepoužijete na mulčovanie alebo na seno na kŕmenie. A tiež štiepka z konárov po reze stromov.



Podobné príspevky

Závidím kamarátovi akumulátorovú kosačku
Nedávno som navštívil kamaráta, s ktorým máme niekoľko spoločných...
Čítať ďalej
Ako nemať suché maliny
Za svojho doterajšieho života som videl viacero spôsobov pestovania...
Čítať ďalej
Pandravy-1
Pandravy v truhlíkoch
Posledných pár dní sme pri polievaní balkónovej zeleniny zaregistrovali zaujímavý...
Čítať ďalej
jahody v mulci
Jahody v blate
Počúvame to od susedov v záhrade, ale aj od známych...
Čítať ďalej
trekingová obuv do záhrady
Správna obuv záhradkára
Správna obuv je alfou a omegou práce v záhrade. Keď...
Čítať ďalej
Prídeme o naše osvedčené odrody?
Mnoho ľudí prestáva kupovať zeleninu a ovocie v hypermarketoch pre...
Čítať ďalej