Zohnutých rýľov už som videl niekoľko. Aj v záhrade mojej priateľky sa podarilo nejeden rýľ zohnúť. Keď pôda vyschla, stvrdla na betón a pri pokuse vykopať jamu, či už pri odstraňovaní starých stromov alebo pri príprave miesta pre jesennú výsadbu stromov, rýľ povolil. Všetko sa vyriešilo nákupom kvalitného rýľa Florabest z nehrdzavejúcej ocele. S ním sa ryľovalo aj kopalo jedna radosť a tiež som ním vykopal jamy pre stromy v novej záhrade. No osudnou sa mu stala zemina v starej záhrade tento mesiac.
Tento plochý rýľ s rukoväťou tvaru T som rád používal, lepšie sa mi s ním pracovalo, ako s klasickými špicatými rýľmi. Lacné rýle sú z plechu, tie sa zohnú hádam aj pri ryľovaní piesku. Kované oceľové sú lepšie, ale stále to nie je ono. Antikorový mi najlepšie padne do ruky, dobre sa ním prerezávajú korene rastlín pri ich presádzaní a dobre sa drží, aj po práci udržiava. Preto sme si kúpili z rovnakého materiálu aj ryľovacie vidly a lopatu.
Presádzanie stromov, kríkov a kvetov sa stalo naším tohoročným najčastejším programom. Snažíme sa presunúť čo možno najviac rastlín zo starej a malej záhrady so zlou zemou do novej, veľkej a s kvalitnou pôdou. Kým vykopať jamu v novej záhrade nie je žiadny problém, v tej starej stačí, aby pár dní nepršalo a problém to je.
Tento týždeň sme okrem iného presádzali starú žltú ružu. Medzi inými kvetmi. Takže správne oddeliť korene, ale nepoškodiť iné kvety, ktoré pôjdu na iné miesto inokedy. A to všetko v tvrdej pôde. Zrazu sa ozvalo „puk“ a bolo mi jasné, že sa niečo pokazilo. Starý koreň s tvrdou zemou boli odolnejšie, ako antikorový rýľ. Rýľ praskol v mieste prechodu zosilnenia od rukoväte do plochy rýľa.
Ružu sme nakoniec predsa len vybrali a zasadili v novej záhrade. Aj prasknutý rýľ sa dá s istou opatrnosťou stále používať, keď s ním veľmi nepáčim. No horšie bude s jeho náhradou. Obehol som všetky obchody v našom meste a všade majú nanajvýš len kované, čo ale nie je dosť dobré. Takže si budem musieť urobiť výlet do krajského mesta alebo kúpiť rýľ cez internet.