komposterO tom, že zvyšky rastlín, či už po reze stromov, strihaní viniča či strihaní trávnika, patria do kompostu, nemusíme polemizovať. Všetky živiny, co zo zeme vzišli a premenili sa tak na stromy, kríky a zeleň, kompostovaním opäť vraciame do pôdy. Vytvárame tak humus, vhodný pre zakoreňovanie nových kríkov či viniča alebo vhodný na zlepšenie pôdy pre zeleninu. Najlepším miestom pre takéto spracovanie takzvaného záhradného odpadu je kompostér. Viete si ho vyrobiť aj sami. Lacno, rýchlo, jednoducho. Popíšem vám výrobu jednoduchého kompostéra z vyradených drevených paliet.




Najrozšírenejšími paletami sú takzvané europalety. Pretože sú opakovane použiteľné a zálohované, predstavujú dva problémy. Stoja dosť peňazí, keby ste ich chceli získať, a aby dlho vydržali, je drevo ošetrené. Vraj už ekologicky, ale ja by som radšej takýto materiál ku kompostu nedal.

Okrem nich sa v logistike využívajú aj obyčajné jednorazové drevené palety. Majú identický rozmer 120×80 cm, len sú zbité z lacného dreva bez chemickej úpravy, občas sú trochu nepresné, ale zato sú prístupné, vo väčšine firiem, ktoré na nich prijímajú tovar, sa skladujú a v zime skúria. Takže ich viete získať často len za odvoz.

Kompostér z paliet má výhodu, že v štrbinách medzi jednotlivými doskami sa ku kompostu dostane vzduch, ten nehnije, ale zotlieva. Ak sú medzery široké, stačí do nich vložiť úzke latky a priklincovať ich alebo priskrutkovať. Spodok kompostéra by mal byť odolný voči krtom. Radi by si pochutnali na dážďovkách, ktoré nám pomáhajú s pretvorením starých rastlín na nový humus. Do záhonov a pod trávniky sa predávajú plastové siete proti krtom s veľmi dlhou životnosťou. Kompostér však môže byť na svojom mieste tak rok-dva, takže ja som pod ten svoj použil normálne králičie pletivo šírky jeden meter, ktoré som už mal v chatke. Odrezal som si asi trojmetrový kus, jeho oba kraje zahol a otočil ho na znak, aby som zabránil jeho zvinovaniu.

Súvisiace:  Hydrogél zachráni rastliny

komposter

Na samotný kompostér som použil šesť jednorázových drevených paliet, ktoré som získal aj s odvozom zdarma, kamoš bol zvedavý na moju novú záhradu 😉 Palety som položil naležato a zoskrutkoval dvomi vrutmi 6×200, pre ktoré som v prvej palete vyvŕtal diery priemeru 6,5 mm. Keby ste ich totiž neurobili, aj silná skrutkovačka by mala problém spraviť tak dlhé závity a hlavne, palety by pri sebe dobre nedržali. Závit má byť zarezaný len do druhej palety.

Roh palety je položený na pletivo tak, aby nikde neostalo nekryté miesto pre krtky. Výška nožičiek paliet je 15 cm, takže pri dĺžke palety 120 cm zostáva vnútorná svetlosť kompostoviska 90 cm a prekrytie pletiva paletami je 5 cm po oboch stranách kompostéra.

K hotovému rohu postavíme ďalšie dve palety do druhého rohu, najskôr však priskrutkujeme dve susedné palety a až potom rohovú. Keď všetko spolu dobre drží, zostáva už len pripevniť dve spodné susedné palety ku krátkym bočniciam. V podstate stačí palety k sebe zoskrutkovať len na stredných a horných nožičkách, na vrchu som ale susediace palety spevnil preložením dosky a krátkymi vrutmi.

komposter

Keď máte kúpené akumulátorové náradie a dostanete zopár paliet, tak tie vruty sú jediné, čo musíte zaplatiť. Od vyloženia paliet z auta trvá zostavenie celej konštrukcie asi hodinku a zvládne ju aj jeden človek bez pomoci. V núdzi by bolo možné palety stĺcť aj hrubšími klincami, ale zoskrutkovaný kompostér bude mať dlhšiu životnosť.

Po dokončení má kompostér objem asi 2 m3 a okrem rastlinných zvyškov zo záhrady v ňom končia aj šupky zo zeleniny, škrupiny z vajec či zvyšok z čaju a kávy z domácnosti. Využili sme aj staré seno, ktoré sa na pozemku nachádzalo a čakáme na dovoz drevnej štiepky, čo zvýši tiež asi skončí v kompostéri. Na jar budúceho roka budeme mať svoj vlastný humus do zeleninových záhonov a ušetríme aj za nákup substrátov a hnojív.

Podobné príspevky

kompóty
Koľko pohárikov sme zavarili?
Túto otázku často dostávame od ľudí, ktorí majú svoju...
Čítať ďalej
priesady do záhona
Odborník na priesady
Horúce leto je vyčerpávajúce nie len pre záhradu, ale aj...
Čítať ďalej
Farmbot hriadky
Robotické farmárčenie - na čo je to...
Viete si predstaviť, že by ste farmárčili z kresla...
Čítať ďalej
Bojíte sa, že vám vyschne studňa?
V dlhotrvajúcom suchu a teple, aké sme spoznali v...
Čítať ďalej
vtacikom
Nezabudli ste na spevavých ochrancov stromov?
Vonku zima, len tak praští. Akú máme výhodu, že sedíme...
Čítať ďalej
prvé reďkovky
Nemôžete mulčovať trávou?
Niektorí z našich susedov v záhrade odkukali, že nastieľanie...
Čítať ďalej